Dział: PERSONALIA

Dodano: Luty 01, 2007

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kurtyka i ks. Isakowicz-Zaleski laureatami nagród "Gazety Polskiej"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otrzymali w środę w Warszawie nagrody tygodnika "Gazeta Polska" i miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska".

Kurtyka otrzymał przyznawaną co roku nagrodę "Człowieka Roku". Szefa IPN nagrodzono za "ogromny wkład w przywracanie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego oraz niezwykłe zaangażowanie w edukację historyczną Polaków". Ks. Isakowicz-Zaleski jest zaś laureatem nowej nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego, którą miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska" co roku będzie przyznawał osobom, które "miały szczególny wkład w obronę prawdy w życiu publicznym". Wręczając nagrodę Kurtyce redaktor naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz podkreślił, że szef IPN otrzymał ją za "przywracanie pamięci o najlepszej historii Polski". "Za przypominanie o tym, że oprócz czarnych kart w historii Polski są te bardzo dobre, że oprócz ludzi, którzy zdradzali, byli ci ludzie, którzy o Polskę walczyli, ci ludzie, którzy Polsce służyli" - powiedział Sakiewicz. Uzasadniając przyznanie nagrody św. Grzegorza dla ks. Isakowicza- Zaleskiego zastępca red. naczelnego "GP" Katarzyna Hejke podkreśliła, że miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska" przyznając po raz pierwszy to wyróżnienie nie miał żadnych wątpliwości, kto powinien być jej laureatem.
Ks. Isakowicz-Zaleski to były kapelan hutniczej "Solidarności" oraz opozycjonista, zwolennik ujawnienia prawdy o współpracownikach SB w Kościele. W lutym 2006 r. wystąpił z postulatem ujawnienia konfidentów SB działających wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej, co wywołało liczne kontrowersje. 28 lutego ukaże się książka jego autorstwa: "Księża wobec bezpieki" - "o osobach, które pełnią funkcje w Kościele, a w przeszłości były tajnymi współpracownikami SB". Janusz Kurtyka jest prezesem IPN od grudnia 2005, wcześniej - od 2000 roku - kierował krakowskim oddziałem Instytutu. 46-letni Kurtyka jest doktorem habilitowanym historii. Specjalizował się w historii średniowiecznej i wczesnonowożytnej, a także konspiracji niepodległościowej po 1945 r. Autor ok. 100 publikacji, w tym monografii ostatniego komendanta głównego AK gen. Leopolda Okulickiego, redaktor naczelny "Zeszytów Historycznych WiN". Pracował w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN, brał udział w pracach nad "Polskim Słownikiem Biograficznym". Wcześniejsi laureaci tytułu Człowieka Roku "Gazety Polskiej" to m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Jarosław Kaczyński, Elżbieta Radziszewska, Radosław Sikorski, Bogusław Nizieński i Alicja Grześkowiak.

(PAP, KRP, 01.02.2007)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.