Dział: PERSONALIA

Dodano: Luty 01, 2007

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kurtyka i ks. Isakowicz-Zaleski laureatami nagród "Gazety Polskiej"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otrzymali w środę w Warszawie nagrody tygodnika "Gazeta Polska" i miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska".

Kurtyka otrzymał przyznawaną co roku nagrodę "Człowieka Roku". Szefa IPN nagrodzono za "ogromny wkład w przywracanie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego oraz niezwykłe zaangażowanie w edukację historyczną Polaków". Ks. Isakowicz-Zaleski jest zaś laureatem nowej nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego, którą miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska" co roku będzie przyznawał osobom, które "miały szczególny wkład w obronę prawdy w życiu publicznym". Wręczając nagrodę Kurtyce redaktor naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz podkreślił, że szef IPN otrzymał ją za "przywracanie pamięci o najlepszej historii Polski". "Za przypominanie o tym, że oprócz czarnych kart w historii Polski są te bardzo dobre, że oprócz ludzi, którzy zdradzali, byli ci ludzie, którzy o Polskę walczyli, ci ludzie, którzy Polsce służyli" - powiedział Sakiewicz. Uzasadniając przyznanie nagrody św. Grzegorza dla ks. Isakowicza- Zaleskiego zastępca red. naczelnego "GP" Katarzyna Hejke podkreśliła, że miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska" przyznając po raz pierwszy to wyróżnienie nie miał żadnych wątpliwości, kto powinien być jej laureatem.
Ks. Isakowicz-Zaleski to były kapelan hutniczej "Solidarności" oraz opozycjonista, zwolennik ujawnienia prawdy o współpracownikach SB w Kościele. W lutym 2006 r. wystąpił z postulatem ujawnienia konfidentów SB działających wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej, co wywołało liczne kontrowersje. 28 lutego ukaże się książka jego autorstwa: "Księża wobec bezpieki" - "o osobach, które pełnią funkcje w Kościele, a w przeszłości były tajnymi współpracownikami SB". Janusz Kurtyka jest prezesem IPN od grudnia 2005, wcześniej - od 2000 roku - kierował krakowskim oddziałem Instytutu. 46-letni Kurtyka jest doktorem habilitowanym historii. Specjalizował się w historii średniowiecznej i wczesnonowożytnej, a także konspiracji niepodległościowej po 1945 r. Autor ok. 100 publikacji, w tym monografii ostatniego komendanta głównego AK gen. Leopolda Okulickiego, redaktor naczelny "Zeszytów Historycznych WiN". Pracował w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN, brał udział w pracach nad "Polskim Słownikiem Biograficznym". Wcześniejsi laureaci tytułu Człowieka Roku "Gazety Polskiej" to m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Jarosław Kaczyński, Elżbieta Radziszewska, Radosław Sikorski, Bogusław Nizieński i Alicja Grześkowiak.

(PAP, KRP, 01.02.2007)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PERSONALIA

Dodano: Luty 02, 2007

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Kukiz zredagował

Paweł Kukiz, lider zespołu Piersi, zredagował dzisiejsze wydanie "Nowej Trybuny Opolskiej" (Pro-Media). Tekstem wiodącym jest rozmowa Kukiza z Janem Rokitą.

Znany muzyk przez tydzień przygotowywał się do redagowania numeru, poznawał pracę dziennikarza i redaktora. Zaangażowanie Kukiza do redagowania ”NTO” to element akcji promocyjnej gazety. Co miesiąc jedno wydanie ”NTO” będzie tworzyć osoba publiczna, będąca lokalnym autorytetem. Część dochodu ze sprzedaży ma być przekazywana na cele charytatywne.
Średnia sprzedaż ogółem ”NTO” w okresie styczeń-listopad ub.r. wyniosła 32 374 egz. (ZKDP).

(SK, 02.02.2007)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.