Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Słynny palec Lichockiej. Sąd umorzył postępowanie przeciw autorom billboardowej kampanii

Akt oskarżenia posłanki Lichockiej przeciwko Mycielskiemu i Kramkowi wpłynął do sądu 12 lutego 2021 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd umorzył postępowanie przeciwko autorom kampanii, w której wykorzystano wizerunek posłanki PiS Joanny Lichockiej pokazującej posłom środkowy palec.

W marcu 2021 roku Joanna Lichocka złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko Marcinowi Mycielskiemu i Bartoszowi Kramkowi (Spontaniczny Sztab Obywatelski), którzy zorganizowali w internecie kampanię mającą na celu zebranie funduszy na publikację billboardów. Pojawił się na nich wizerunek posłanki wraz z opisem sugerującym, że jej gest wymierzony był w kierunku osób cierpiących na choroby nowotworowe. Według posłanki Marcin Mycielski i Bartosz Kramek pomówili ją "o postępowanie, które poniżyło ją w opinii publicznej i naraziło na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania mandatu".

Jak przekazał nam Marcin Mycielski, po ponad dwóch latach od złożenia przez Lichocką aktu oskarżenia Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście „nie znalazł stwierdzeń, z których zostały wyciągnięte tak daleko idące wnioski".

W uzasadnieniu pisemnym sąd uznał, że billboardy były "oceną działań, wykonywanych w sferze publicznej, oskarżonej i partii politycznej z której ramienia J. Lichocka jest posłanką. (...) Funkcja Posła na Sejm ma charakter publiczny i podlega licznym ocenom i krytyce przez poszczególnych obywateli czy grupy społeczne.
(...) Działania oskarżonych nie odnosiły się wyłącznie do działań Joanny Lichockiej, lecz stanowiły element szerszej kampanii społecznej, której celem była krytyka sposobu sprawowania władzy ustawodawczej przez polityków partii PiS. Zamieszczenie wizerunku pokrzywdzonej wynikało z jej zachowania się podczas posiedzenia Sejmu i uprzednio zostało rozpowszechnione przez liczne media o zasięgu ogólnokrajowym. Obiektywne kryteria oceny działań oskarżonych nie pozwalają na przyjęcie, iż ich działanie miało charakter zniesławiający. Stanowiły one dopuszczalną krytykę w demokratycznym państwie działań podejmowanych przez partię polityczną oraz poszczególnych jej posłów" – stwierdził sąd w uzasadnieniu pisemnym.

Akt oskarżenia posłanki Lichockiej przeciwko Mycielskiemu i Kramkowi wpłynął do sądu 12 lutego 2021 roku. Wcześniej aktywiści byli wzywani do usunięcia zbiórek ze stron internetowych, publikacji przeprosin oraz zapłaty kwoty na rzecz Fundacji Rak'n'Roll - Wygraj Życie.

(MZD, 22.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.