Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amerykanie chcą wyjaśnień od Apple, czy ingerencja Chin zakończyła program Jona Stewarta

Jon Stewart to jeden z najbardziej znanych prowadzących programy typu talk-show (screen: YouTube/The Problem With Jon Stewart)

Amerykańscy prawodawcy zwrócili się do Apple Inc. z prośbą o wyjaśnienie powodów nagłego zakończenia politycznego talk-show Jona Stewarta w serwisie streamingowym Apple TV+. Chcą wiedzieć, czy prawdą jest, że powodem są ryzykowne treści związane z Chinami.

W zeszłym miesiącu dziennik "The New York Times" doniósł, że występy Stewarta w Apple TV+ dobiegają końca w wyniku różnic twórczych. Według gazety Stewart powiedział swoim pracownikom, że potencjalne tematy programów związane z Chinami i sztuczną inteligencją budzą niepokój kadry kierowniczej Apple.

Czytaj też: Jon Stewart nie powróci ze swoim talk show w Apple TV+. Powodem kontrowersyjne tematy

"Chociaż firmy mają prawo określać, jakie treści są odpowiednie dla ich usługi przesyłania strumieniowego, taktyka przymusu stosowana przez obce mocarstwa nie powinna bezpośrednio ani pośrednio wpływać na te ustalenia" – napisali prawodawcy z Izby Reprezentantów, zarówno Demokraci, jak i Republikanie.

W piśmie zwrócono się do przedstawicieli Apple o przesłanie wyjaśnień do 15 grudnia. Napisano w nim, że komisja spodziewa się również rozmów z przedstawicielami Stewarta.

"Aby uspokoić społeczność twórczą, z szacunkiem zwracamy się również do Apple, aby publicznie zobowiązał się, że treści, które mogą być postrzegane jako krytyczne wobec KPCh lub ChRL, będą mile widziane w Apple TV+ i innych usługach firmy" – napisano.

Amerykańscy prawodawcy od dawna wyrażali obawy dotyczące potencjalnej cenzury ze strony rządu chińskiego. Obawy te są szczególnie uzasadnione w przypadku filmów hollywoodzkich, ponieważ niektóre studia zmieniały nawet scenariusze, aby uspokoić urzędników chińskiego rządu i uzyskać dostęp do tamtejszego rynku.

Czytaj też: Jimmy Kimmel po raz czwarty poprowadzi ceremonię wręczenia Oscarów

(MAC, 17.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.