Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W połowie grudnia MUX 3 z kanałami TVP zmieni standard nadawania na nowy

TVP szacuje, że niedostosowanych do odbioru nowego standardu jest jeszcze ok. 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce (fot. Mateusz Grochocki/East News)

Telewizja Polska w połowie grudnia przełączy trzeci multipleks naziemny na nowy standard nadawania DVBT2/HEVC – ustalił "Presserwis".

Główni nadawcy komercyjni na nowy standard przeszli już w połowie zeszłego roku. Jednak MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w starym systemie maksymalnie do końca tego roku. To decyzja prezesa UKE Jacka Oko na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Wśród oficjalnych powodów zmiany wymieniano m.in. konieczność informowania o sytuacji wojennej w Ukrainie.

Możliwość wystąpienia o rekompensaty

TVP nie zamierza zmiany standardu MUX 3 przeprowadzać etapami, zostanie ona dokonana w tym samym czasie w całej Polsce. Spółka wesprze ją kampanią informacyjną.

Czytaj też: Orędzie Dudy zmienia niewiele. Radykalna przebudowa mediów publicznych i tak nastąpi

Jak wynika z naszych informacji, TVP szacuje, że niedostosowanych do odbioru nowego standardu jest obecnie ok. 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

Zmiana standardu pozwoli na umieszczenie większej liczby kanałów na multipleksie i poprawę jakości obecnych. Na MUX 3 nadają obecnie TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Telewizja publiczna do dyspozycji ma również MUX 6, dostępny już w DVB-T2/HEVC. Na szóstym multipleksie są: TVP ABC, Alfa TVP, Biełsat TV, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

Przejście MUX 3 na nowy standard otworzy możliwość wystąpienia o rekompensaty przez nadawców prywatnych za straty spowodowane pozostawieniem w starym standardzie tylko kanałów TVP. "Planujemy i to zrobimy. Aby to jednak zrobić i móc wyliczyć wszystkie straty z tym związane, proces refarmingu (w uproszczeniu zmiany standardu naziemnego – przyp. red.) musi się skończyć, a skończy się wtedy, jak TVP się przełączy" – mówił "Presserwisowi" Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Czytaj też: Kabaret Moralnego Niepokoju i Kabaret Młodych Panów zrywają z Polsatem. "Cenzura"

(KOZ, 10.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.