Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po 118 dniach strajku aktorów SAG-AFTRA zatwierdzi porozumienie z branżą filmową

Strajk aktorów trwał od 14 lipca. Nie zakończył się definitywnie, ale zatwierdzenie porozumienia to ma być już tylko formalność (fot. Wikimedia Commons/Phil Roeder)

Negocjatorzy związku zawodowego aktorów SAG-AFTRA zatwierdzili wstępne porozumienie ze studiami filmowymi i telewizyjnymi, kończące najdłuższy w historii Hollywood strajk tej grupy zawodowej. Trwał 118 dni.

Komitet negocjacyjny związku zatwierdził porozumienie jednomyślnie. W piątek umowa trafi do krajowego zarządu SAG-AFTRA do zatwierdzenia. W ramach porozumienia związek producentów APMTP przyjął ustalenia dotyczące podwyżki płac oraz warunki, na jakich aktorzy będą chronieni przed działaniami sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Szef HBO używał anonimowych kont na Twitterze, by komentować negatywne recenzje

Większość minimalnych stawek wypłacanych aktorom wzrośnie o 7 proc., czyli o dwa procent więcej, niż podwyżki wynegocjowane przez Writers Guild of America (scenarzyści) i Directors Guild of America (reżyserzy). Jak wynika z maila wysłanego do członków SAG-AFTRA, umowa obejmuje także "premię za uczestnictwo w streamingu" oraz podwyżkę składek emerytalnych i zdrowotnych. Związek podał, że całkowita wartość porozumienia przekracza 1 mld dol.

Aktorzy do trwającego już strajku scenarzystów dołączyli 14 lipca. W sumie zastój w produkcji filmowej i telewizyjnej trwa już od pół roku. Dotąd najdłuższy strajk aktorów przeciwko wytwórniom telewizyjnym i filmowym był prowadzony w 1980 roku i trwał 95 dni.

Czytaj też: YouTube i TikTok do 30 listopada muszą poinformować UE o metodach ochrony dzieci w internecie

(MAC, 10.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.