Dział: PRASA

Dodano: Październik 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlenowska „Polska Cafe” z nowym numerem przed wyborami: 16 stron promocji kandydatów PiS

W każdej regionalnej mutacji pojawiają się kolejni kandydaci partii rządzącej (m.in. Janusz Cieszyński, Anna Milczanowska, Norbert Kaczmarczyk, Marlena Maląg) (fot. archiwum)

Nowy numer bezpłatnego pisma dla kierowców "Polska Cafe" (Polska Press), który na stacjach Orlenu pojawił się na początku października, w większości zawiera propagandowe rozmowy z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Z 32 stron pisma 22 są redakcyjne. Aż na 16 z nich wydrukowano rozmowy z kandydatami PiS.

  • Tuż za okładkowym tematem "Sztuczna inteligencja i cyfrowa rewolucja, czyli jak polska nauka wkracza w przyszłość" opublikowano rozmowę ze Zbigniewem Girzyńskim zatytułowaną "Brak Pałacu Saskiego to rana zadana Warszawie, która ciągle krwawi". Girzyński startuje z listy PiS w Toruniu z trzeciego miejsca. Informacja ta nie pojawiła się w rozmowie, którą przeprowadziła Anita Czupryn. Girzyński występuje jako "prof. Zbigniew Girzyński, autor książki o historii Grobu Nieznanego Żołnierza" oraz "przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii".

  • Na kolejnej stronie wydrukowano czołówkę rozmowy z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anną Gembicką. Wiceminister cieszy się w leadzie, że "dużo środków przeznaczono na rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich. Mamy coraz więcej dróg czy infrastruktury społecznej: świetlic wiejskich, klubów seniora". Anna Gembicka także startuje z listy PiS w okręgu toruńskim, znalazła się na czwartym miejscu.

  • Dalej w orlenowskim piśmie pojawiają się strony mutowane regionalnie. I tak na przykład na Górnym Śląsku opublikowano rozmowę z Michałem Wosiem, wiceministrem sprawiedliwości. Kierowcy mogą dowiedzieć się wszystkiego o programie "Praca dla więźniów". Michał Woś startuje z trzeciego miejsca listy PiS w Rybniku.

  • Na kolejnej stronie znalazła się rozmowa z Piotrem Trząskim, pełnomocnikiem PiS w Katowicach, komendantem Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy w Katowicach. Na ostatnie pytanie dziennikarza: "Podsumujmy naszą rozmowę, na co chciałby Pan zwrócić jeszcze uwagę naszym czytelnikom?", Trząski odpowiada: "Warto zwrócić uwagę na to, że rządzące obecnie ugrupowanie przede wszystkim dotrzymuje danego swoim wyborcom słowa". Następnie wymienia: uszczelnienie VAT, inwestycje w gminach, bezpłatne leki, 800+ oraz zniesienie opłat za autostrady. Piotr Trząski startuje z listy PiS w Katowicach z miejsca siódmego.

  • Dalej wywiad z Julią Kloc-Kondracką, radną sejmiku województwa śląskiego z ramienia PiS i - jak zaznaczono - kandydatką do Sejmu RP. Kloc-Kondracka startuje z okręgu rybnickiego. Kandydatce zasuflowano pytanie o interes kobiet: "Jak się pani dostanie do Sejmu, to wojujące feministki z lewej strony pani nie odpuszczą". Kloc-Kondracka uniknęła jednak starcia słownego: "Feministki chcą o wszystko walczyć, ja nie walczę, ale w pełni korzystam z praw, jakie daje mi demokratyczne państwo".

  • W następnej rozmowie przepytano Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz kandydata nr 1 na warszawskiej liście PiS. Wywiad, głównie o zrabowanych przez Niemców dziełach sztuki i reparacjach wojennych, przeprowadziła Magdalena Ogórek, znana z TVP kiedyś polityczka lewicy, dziś orędowniczka obecnej władzy.

W każdej regionalnej mutacji pojawiają się kolejni kandydaci partii rządzącej (m.in. Janusz Cieszyński, Anna Milczanowska, Norbert Kaczmarczyk, Marlena Maląg).

Czytaj też: Nie żyje Małgorzata Daniszewska, właścicielka "Nie", wdowa po Jerzym Urbanie

"Polska Cafe" to bezpłatne pismo dla kierowców dostępne na stacjach Orlenu, a wydawane przez Polska Press. Koncern ten w 100 procentach należy do państwowego Orlenu. Redaktorem naczelnym jest Artur Kiełbasiński.

(MAT, 04.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.