Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rupert Murdoch odchodzi na emeryturę. Lachlan Murdoch prezesem News Corp i Fox Corporation

Rupert Murdoch w wieku 92 lat oddaje władzę synowi, ale zdaniem obserwatorów nie przestanie pociągać za sznurki w koncernie (screen: YouTube/CNN)

Rupert Murdoch ogłosił w czwartek, że ustąpi ze stanowiska prezesa Fox Corp i News Corp. Ponad 92-letni miliarder to prawdopodobnie największa żyjąca postać światowego biznesu medialnego.

"Przez całą moją karierę codziennie zajmowałem się nowościami i pomysłami, i to się nie zmieni. Nadszedł jednak czas przyjąć inne role" – napisał w notatce dla pracowników. Jedynym prezesem obu spółek będzie jego syn Lachlan Murdoch. Rupert Murdoch nazwał swojego syna "przywódcą pełnym pasji i zasad".

Twórca prawicowego Fox News

Odejście Ruperta Murdocha na emeryturę ogłosiło w czwartek rano Fox News.

Czytaj też: BBC bada zarzuty o gwałty i molestowanie postawione Russellowi Brandowi

Pochodzący z Australii magnat medialny pracę w branży prasowej rozpoczynał w latach 50. XX wieku. W roku 1985 za 600 mln dol. wykupił wytwórnię filmową 20th Century Fox. Rok później wszedł do branży telewizyjnej, kupując kilka stacji i tworząc Fox Broadcasting. Stworzył też imperium medialne News Corp.

W 1996 utworzył stację informacyjną Fox News, mającą stanowić konkurencję dla CNN. Telewizja o prawicowych odchyleniach stała się najpopularniejszym w USA kablowym kanałem informacyjnym i bastionem republikanów.

Brak znaczących zmian

Przez długi czas wspierał Donalda Trumpa, co nie okazało się słuszne. Za powtarzanie jego kłamstw związanych z wyborami Fox w ramach ugody musiał zapłacić firmie Dominion Voting Systems 787,5 mln dol.

Czytaj też: HBO i Bill Maher też odwołują talk-show na skutek sprzeciwu strajkujących scenarzystów

Według obserwatorów pod rządami Lachlana Murdocha imperium może się zmienić w nieznacznych stopniu. Eksperci uważają, że Rupert Murdoch mimo sędziwego wieku będzie wciąż kontrolować rozwój wydarzeń.

Na kanwie losów rodziny Murdocha w ostatnich latach przebojem okazał się serial HBO "Sukcesja", opowiadający historię medialnego imperium Royów.

Czytaj też: TVN liderem w paśmie talk-show Wojewódzkiego. Caroline Derpienski przyciągnęła na razie najwięcej widzów

(MAC, 22.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.