Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze przesłuchiwani, bo pisali o fikcyjnym zatrudnieniu siostry Morawieckiego

Mateusz Morawiecki ustalenia dziennikarzy nazwał „kalumniami” i zapowiedział, że sprawa skończy się w sądzie (fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Nowej Gazety Trzebnickiej” wzywani są przez policję na przesłuchania po tym, jak opisali fikcyjne zatrudnienie siostry premiera Mateusza Morawieckiego w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy.

Daniel Długosz z „Nowej Gazety Trzebnickiej” i Marcin Rybak z „Gazety Wyborczej” w cyklu artykułów publikowanych od kwietnia ujawnili, że Anna Morawiecka, siostra premiera Mateusza Morawieckiego, została zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Jednocześnie Morawiecka zatrudniona była na etacie we Wrocławskim Domu Literatury.

Morawieccy zapowiadają proces

„Nikt, z kim rozmawialiśmy, nie widział jej w biurze. Nie ma śladów po jej zawodowej aktywności. O Morawieckiej nie słyszeli szefowie obydwu komórek organizacyjnych, w których miała pracować. Fakt jej zatrudnienia – co również wykazaliśmy – był utrzymywany przez władze gminy w tajemnicy” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Czytaj też: TVP odpowiada na film Agnieszki Holland. Pokaże drugą edycję koncertu "Murem za polskim mundurem"

Mateusz Morawiecki ustalenia dziennikarzy nazwał „kalumniami” i zapowiedział, że sprawa skończy się w sądzie. Anna Morawiecka również zapowiedziała proces. Poinformowała też, że złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Obie redakcje dostały żądanie usunięcia artykułów o siostrze premiera. – Co ciekawe, wcześniej nie dostaliśmy od pani Morawieckiej sprostowania – zauważa w rozmowie z "Presserwisem" Daniel Długosz, redaktor naczelny „Nowej Gazety Trzebnickiej”.

Press

Daniel Długosz z „Nowej Gazety Trzebnickiej” i Marcin Rybak z „GW” ujawnili, że Anna Morawiecka, siostra premiera Mateusza Morawieckiego, została zatrudniona w UM w Trzebnicy (screen: Nowagazeta.pl)

Obaj dziennikarze zajmujący się sprawą Anny Morawieckiej otrzymali za to wezwania na przesłuchania. „We wtorek 19 września przesłuchiwany był Daniel Długosz z »Nowej Gazety Trzebnickiej«. Marcin Rybak z »Wyborczej« został wezwany na czwartek 21 września. Długosza potraktowano jako potencjalnego przestępcę. W przesłuchaniu wykorzystano procedurę stosowaną podczas przesłuchiwania świadka, którego status może zmienić się na podejrzanego” – relacjonuje „Gazeta Wyborcza”.

Policja wszczęła dochodzenie

– Zadawali kuriozalne pytania, np. kto z nas pisał który fragment tekstu i czy otrzymaliśmy od pełnomocnika pani Morawieckiej żądanie usunięcia tekstu z internetu – opowiada Daniel Długosz.

Czytaj też: W tygodniu przedwyborczym TVN wydłuży "Fakty". Więcej o kampanii wyborczej

Dolnośląska Komenda Wojewódzka Policji wszczęła dochodzenie w sprawie popełnienia przestępstwa przez autorów tekstu o Annie Morawieckiej. Prowadzi je pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości informacji, które „mogłyby naruszyć chronione prawem interesy osób trzecich”.

– Pani Morawiecka zarzuca nam, że ujawniliśmy, gdzie mieszka. Nie podawaliśmy adresu jej zamieszkania, tylko przytoczyliśmy informacje, które sama podawała w swojej broszurze wyborczej z 2018 roku (startowała w wyborach na burmistrza Obornik Śląskich – przyp. red.), czyli że mieszka w znanej tu wszystkim „Kornelówce” koło Obornik Śląskich – mówi Daniel Długosz.

Pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowano na 20 października. – Prokuratura powinna się raczej zająć tym, co opisaliśmy, czyli czy nie doszło do fikcyjnego zatrudnienia Anny Morawieckiej – zauważa gorzko Daniel Długosz.

Czytaj też: Wybory 2023. PiS obiecuje Polakom sport, a KO – rozliczenie za media publiczne

(MAK, 22.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.