Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Krzysztof Luft złożył skargę do KRRiT na notoryczne naruszanie ustawy przez TVP

"Zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej naruszenia te nabierają znaczenia, bo stawiają wręcz pytanie o uczciwość wyborów w Polsce" - stwierdza Krzysztof Luft (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na "notoryczne naruszanie" Ustawy o radiofonii i telewizji przez telewizję publiczną w TVP Info oraz w programach informacyjnych i publicystycznych TVP 1 i TVP 2.

Krzysztof Luft w skardze skierowanej do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego zarzuca nadawcy działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o radiofonii i telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP, określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2 tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą, a także sprzeczne z art. 21 ust. 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania "pluralizmu, bezstronności i wyważenia".

"Przedmiotem niniejszej skargi jest skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej" - napisał Luft. Jego zdaniem "objawia się to w sposób bardzo wieloraki, ale odwołuję się tylko do dwóch elementów, ilustrowanych przez twarde dane".

Członek rady programowej wskazuje, że istotnym wskaźnikiem realizowania przez TVP ustawowych zasad pluralizmu i bezstronności jest czas antenowy, przeznaczany na przedstawianie przez nadawcę stanowisk partii politycznych. Przytacza dane za drugi kwartał 2023 roku, z których wynika, że w tym okresie na przedstawienie stanowisk ugrupowań koalicji rządzącej oraz stanowisk kancelarii Prezydenta, premiera i marszałka Sejmu przeznaczono łącznie 80,37 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii.

"Tak radykalna dysproporcja czasu poświęcanego na prezentowanie stanowisk władzy i opozycji nie miała miejsca nigdy od powołania publicznej telewizji i jest przejawem drastycznego łamania art. 21. Ustawy o Radiofonii i Telewizji, określającego zasady wykonywania misji publicznej przez TVP i Polskie Radio" - komentuje Krzysztof Luft.

Zdaniem Lufta drugim twardym wskaźnikiem jest porównanie liczby bezpośrednich transmisji wystąpień polityków władzy i opozycji na antenach TVP. 

"Wystąpienia polityków władzy, nie tylko Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu, liderów PiS i innych partii koalicyjnych, a nawet wystąpienia szeregowych posłów transmitowane są w TVP Info każdego dnia. Czasem są to transmisje długie - przekraczające godzinę zegarową" - napisał i dodał, że "wystąpienia polityków opozycji, ich spotkania z wyborcami czy dziennikarzami nie są transmitowane nigdy". "Ich wystąpienia, jeśli się pojawiają to tylko we fragmentach i po obróbce redakcyjnej, zwykle z negatywnym komentarzem" - dodał.

Zdaniem członka rady programowej TVP obie praktyki w programach TVP, tworzące radykalną nierówność w prezentowaniu stanowisk partii politycznych, naruszają w sposób drastyczny art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, ust 1 i 2. "Zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej naruszenia te nabierają znaczenia, bo stawiają wręcz pytanie o uczciwość wyborów w Polsce" - stwierdza.

Krzysztof Luft oczekuje od przewodniczącego Macieja Świrskiego "pilnej reakcji i podjęcia skutecznych działań, które tę sytuację naprawią".

(KOZ, 21.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.