Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Katarzyna Włodkowska broni się, że chroni informatorów. Jednak nie zawsze tak robi

"Ani zasady logiki ani materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie potwierdziły jej wersji” – napisała sędzia Aleksandra Kaczmarek w pisemnym uzasadnieniu wyroku o wersji Katarzyny Włodkowskiej (YouTube/Pomorska Nagroda Artystyczna)

"Mamy pełne zaufanie do rzetelności i uczciwości Katarzyny Włodkowskiej. (...) Nasza reporterka ponosi właśnie koszty związane z ochroną dziennikarskiego źródła" - napisali Mariusz Burchart, szef „Dużego Formatu", oraz Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „GW”, po tym, jak ujawniliśmy, że Sąd Okręgowy w Gdańsku w uzasadnieniu wyroku na zabójcę Pawła Adamowicza zarzuca jej, że "podała opinii publicznej zmyślony stan faktyczny". Sama Włodkowska zapewnia, że "jej prawem i obowiązkiem jest ochrona danych bohatera". Jednak nie zawsze tak robi.

We wczorajszym wydaniu „Presserwisu” ujawniliśmy, że w pisemnym uzasadnieniu wyroku na Stefana W. - skazanego na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - sędzia Aleksandra Kaczmarek z Sądu Okręgowego w Gdańsku zarzuciła dziennikarce Katarzynie Włodkowskiej zmyślenia w tekście „Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę”. „Katarzyna Włodkowska podała opinii publicznej zmyślony stan faktyczny, aby na tak nośnym, interesującym ówcześnie wydarzeniu zbudować kapitał popularności. Ani zasady logiki ani materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie potwierdziły bowiem jej wersji” – napisała sędzia Aleksandra Kaczmarek w pisemnym uzasadnieniu wyroku.

Czytaj więcej: Sąd Okręgowy w Gdańsku: Katarzyna Włodkowska zmyśla, aby „zbudować kapitał popularności"

Chcieliśmy się dowiedzieć, czy redakcja „GW” zamierza tę sprawę wyjaśniać. Zadaliśmy więc wczoraj kierownictwu „GW” trzy pytania, w tym jedno o to, czy redakcja zastosuje procedury weryfikujące zarzuty sądu wobec rzetelności i uczciwości dziennikarki „GW”.

Zamiast odpowiedzi dostaliśmy od Aleksandry Kubrak, specjalistki ds. komunikacji w Agorze, informację: - Nie będzie odpowiedzi na te pytania. Redakcja opublikuje na Wyborcza.pl swoje stanowisko i tekst na ten temat Katarzyny Włodkowskiej.

Po godzinie 18 na Wyborcza.pl ukazał się tekst Włodkowskiej „Niczego nie zmyśliłam w reportażu o zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza”. Opisała w nim, jak po publikacji „Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę", który ukazał się 13 stycznia 2020 roku, była wzywana na kolejne przesłuchania, bo śledczy chcieli, żeby ujawniła swoich informatorów. „15 października 2021 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnie zdjął jednak ze mnie tajemnicę dziennikarską. Uzasadnienie: bo tego wymaga dobro wymiaru sprawiedliwości. Sześć dni później zostałam przesłuchana przez gdańską prokuraturę. Odmówiłam, motywując decyzję pryncypiami dziennikarskimi, czyli obowiązkiem ochrony informatora” – napisała Włodkowska.

W tekście „Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę” opisuje scenę, o której miał jej opowiedzieć informator. „Jeszcze wcześniej, bo w okolicy Bożego Narodzenia, pod jeden z gdańskich bloków podjeżdża audi. Stefan wsiada, po dziesięciu minutach wysiada, oni odjeżdżają” – pisze Włodkowska. Miało to sugerować, że zabójstwo Pawła Adamowicza mogli Stefanowi W. zlecić ludzie z audi.

We wczorajszym teście Włodkowska przyznaje, że do informatora dotarła przez Facebook. Informator ten nie był jednak w stanie podać jej żadnych szczegółów, choćby koloru pojazdu.

Obok tekstu Włodkowskiej na Wyborcza.pl pojawiło się krótkie oświadczenie podpisane przez Mariusza Burcharta (szefa "Dużego Formatu") i Bartosza T. Wielińskiego, zastępcę naczelnego "GW". „Mamy pełne zaufanie do rzetelności i uczciwości Katarzyny Włodkowskiej w związku z artykułem »Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę«, który ukazał się w »Gazecie Wyborczej«. Nasza reporterka ponosi właśnie koszty związane z ochroną dziennikarskiego źródła. Chroniąc jego dane do końca, przed prokuraturą i sądem, zachowuje się tak, jak powinien każdy dziennikarz” – napisali w oświadczeniu.

Cały wczorajszy materiał w Wyborcza.pl poprzedzony został leadem: "Tak, »utrudniałam prowadzenie sprawy« - jak pisze sędzia w uzasadnieniu wyroku - bo moim prawem i obowiązkiem jest ochrona danych bohatera, który zastrzegł sobie anonimowość - Katarzyna Włodkowska o kulisach pracy nad reportażem o Stefanie Wilmoncie".

Zapewnienia Katarzyny Włodkowskiej o tym, że "jej prawem i obowiązkiem jest ochrona danych bohatera", oraz że jej "obowiązkiem jest ochrona rozmówcy" stoją jednak w sprzeczności z naruszeniem, jakiego dopuściła się przy zbieraniu informacji do tekstu o redakcji "Press". 30 czerwca br. na Twitterze Włodkowska ujawniła tożsamość dziennikarki "Press", z którą rozmawiała i która zastrzegła sobie anonimowość. Zrobiła to, publikując screen SMS-a do "wieloletniej pracownicy" redakcji, który zaczynał się od jej imienia. To imię nosi tylko jedna dziennikarka "Press". Pisała: "A czy Ty przekazałaś swojemu Szefowi, że nie zgodziłaś się na cytowanie i dlaczego? Bo ze wstępniaka to nie wynika". Włodkowska groziła jej też w SMS-ach, że w kolejnym tekście będzie musiała ujawnić przebieg ich rozmowy.  I dodała: "Rozmawiałyśmy i jestem w stanie to udowodnić. Nieładnie z Twojej strony. Wybacz, ale będę musiała tę manipulację opisać".

Do Włodkowskiej, jak i Mariusza Burcharta, szefa "Dużego Formatu", dziennikarka "Press" wysłała 18 sierpnia br. przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych i wciąż czeka na ich stanowisko. Autorka "Press" zarzuca Włodkowskiej nie tylko ujawnienie jej tożsamości, ale i manipulacje w tekście oraz pisanie pod tezę o mobbingu.

Redakcja „GW” nie chce odpowiedzieć, czy w przypadku Katarzyny Włodkowskiej i tekstu „Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę” zastosuje procedury weryfikujące zarzuty wobec rzetelności i uczciwości dziennikarki. Przypomnijmy, że w 2020 roku dziennikarz Onetu Mikołaj Podolski, Tomasz Patora z „Uwagi” TVN i Katarzyna Włodkowska napisali do Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy naczelnego „GW” list, w którym wyrazili sprzeciw wobec "notorycznego naruszania i ignorowania prawa oraz zasad staranności i rzetelności dziennikarskiej przez redaktora Piotra Głuchowskiego, przy relacjonowaniu sprawy »Zatoki Sztuki«". Chodziło o książkę Głuchowskiego, byłego przełożonego Włodkowskiej z trójmiejskiego oddziału „GW” i Bożeny Aksamit (zmarła w 2019 roku) zatytułowaną „Zatoka świń” z 2016 roku o sopockich klubach nocnych. Podolski i Patora zarzucili Głuchowskiemu, że zmyślił „kilkadziesiąt procent fabuły” książki. Jarosław Kurski poinformował wtedy, że w redakcji „GW” zostanie powołana komisja, która zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy. Komisja działała przez kilka miesięcy, ale zdaniem dziennikarzy, którzy się jej domagali, prawie niczego nie wyjaśniła. 

Czytaj więcej: Sąd Okręgowy w Gdańsku: Katarzyna Włodkowska zmyśla, aby „zbudować kapitał popularności"

(MAK, MAT, 07.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.