Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Konsekwencje odejścia Ewy Świstuniuk z grupy Infor PL po 25 latach

Zdaniem komentatorów zmiana w Inforze może oznaczać, że wydawnictwo chce jeszcze mocniej stawiać na digital (fot. materiały prasowe)

Założyciel i właściciel grupy Infor PL Ryszard Pieńkowski poinformował wczoraj, że z jego wydawnictwa odchodzi Ewa Świstuniuk. Pracowała z nim 25 lat, przede wszystkim zarządzała spółką wydającą "Dziennik Gazetę Prawną".

Ewa Świstuniuk będzie pełnić swoje obowiązki do końca listopada. Tak wynika z komunikatu, jaki wczoraj wysłał Ryszard Pieńkowski, właściciel firmy. „Odejście to – po 25 latach współpracy – z pewnością jest dla nas wszystkich zaskoczeniem, jednakże Pani Prezes motywuje to chęcią podjęcia nowych wyzwań zawodowych” – napisał.

Wysoko postawiona poprzeczka

Komentarza od Ewy Świstuniuk nie otrzymaliśmy.

Czytaj też: Pluralis w "Rzeczpospolitej" to stabilizacja. Ale nie można przeceniać idealizmu Sorosa

„Ewa Świstuniuk z pewnością była przez długie lata naszej wspólnej pracy stabilnym filarem firmy. Jej sposób kierowania zespołami ludzkimi, łączący wysokie wymagania wobec pracowników z utrzymaniem właściwej atmosfery pracy, może być przykładem dla wszystkich zarządzających zespołami ludzkimi. Poprzeczkę swoim następcom postawiła bardzo wysoko” – napisał Pieńkowski, który od kilku miesięcy jest ponownie prezesem Infor PL. Wrócił na to stanowisko, choć w lutym 2020 roku przekazał je właśnie Świstuniuk i przeniósł się do rady nadzorczej (był jej przewodniczącym). Wcześniej przez 32 lata operacyjnie odpowiadał za rozwój swojej grupy wydawniczej, która zaczynała w 1994 roku od wydawania "Gazety Prawnej".

Natomiast już od 2008 roku Świstuniuk była prezesem Infor Biznes – spółki wydającej "Dziennik Gazetę Prawną" (powstał z połączenia "Dziennika" wydawanego wcześniej przez Ringier Axel Springer Polska z "Gazetą Prawną" Inforu).

Teraz Pieńkowski poinformował, że będzie szukać osoby, która przejmie część obowiązków Świstuniuk. „Jest to zadanie bardzo istotne w kontekście zmian w grupie, które nastawione są na rozwój redakcji, wzrost zasięgów i pozyskiwanie nowych pól eksploatacji rynku medialnego w naszym kraju” – zaznaczył właściciel i prezes Infor PL.

Infor chce konkurować z Onetem i WP?

Zdaniem Ewy Redel-Bydłowskiej, związanej niegdyś z wydawnictwem Edipresse, zmiana w Inforze może oznaczać, że wydawnictwo chce jeszcze mocniej stawiać na digital. – Świadczą o tym plany prezesa Pieńkowskiego, by z Dziennik.pl stworzyć nowoczesny serwis, który będzie konkurował z największymi na tym rynku, jak Onet czy Wirtualna Polska. Być może pani Ewa Świstuniuk nie chciała przeprowadzać rewolucji cyfrowej w takim stopniu, w jakim chciał tego właściciel Inforu. Zaskakuje jednak fakt, że ogłoszono tę zmianę kadrową w momencie, gdy nie znaleziono jeszcze następcy – komentuje Redel-Bydłowska. Ewę Świstuniuk ocenia jako menedżerkę odnoszącą sukcesy, wiarygodną i merytoryczną.

Czytaj też: Polska Press przeprowadza serwisy Nasze Miasto do spółki PL24 wydającej portal i.pl

Z kolei jeden z naszych rozmówców znających branżę, który woli pozostać anonimowy, mówi: – Prezes Ryszard Pieńkowski uchwycił się pomysłu, że za grube miliony złotych zrobi portal konkurujący z Onetem, Wirtualną Polską i Interią. Nie do końca jednak zdaje sobie sprawę, w którą stronę zmierza teraz rynek. Może dlatego Ewa Świstuniuk zdecydowała się odejść. To w jej gabinecie zapadały kluczowe decyzje finansowe, to ona odpowiadała za rozwijanie działalności reklamowej i subskrypcji.

Inny rozmówca „Presserwisu” zwraca uwagę na inną kwestię: – Od co najmniej półtora roku było widać, że Infor szuka osób do rozwoju strategii digitalowej. Jednocześnie w procesach rekrutacyjnych można było zauważyć brak konsekwencji i decyzyjności, co może świadczyć o tym, że nie było porozumienia między właścicielem i panią wiceprezes.

Ewa Świstuniuk zaczynała w dziale finansowym grupy Infor. Następnie pełniła funkcje zarządcze w spółkach z grupy, a od 2008 roku była prezeską spółki Infor Biznes wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” i trzy serwisy internetowe: Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl, Forsal.pl. W lutym 2020 roku została powołana na prezeskę całej grupy i sprawowała tę funkcję do czasu powrotu na to stanowisko Ryszarda Pieńkowskiego.

Czytaj też: Rząd w projekcie budżetu na 2024 rok nie zapisał miliardów dla TVP i Polskiego Radia

(MZD, 29.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.