Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wybory 2023" na portalu i.pl należącym do Polska Press. Propagandy nie da się ukryć

Wczorajsza strona główna kategorii "Wybory 2023" zawierała sześć materiałów, z czego tylko dwa nie dotyczyły pochwał wobec PiS bądź krytyki w stosunku do Donalda Tuska

Chwaląc się dobrymi lipcowymi zasięgami portalu horyzontalnego i.pl – ponad 7 mln realnych użytkowników – Polska Press przypomniała również o uruchomieniu zakładki "Wybory 2023", gdzie dziennikarze "przybliżają programy polityczne i sylwetki najważniejszych polityków". Portal Polska Press należy do Orlenu, który poprzez Daniela Obajtka został wprzęgnięty w bieżącą politykę – przeanalizowaliśmy więc w ostatnich dniach treści w kategorii "Wybory 2023".

"Uruchomiliśmy zakładkę Wybory 2023. Z myślą o naszych czytelnikach w jednym miejscu gromadzimy praktyczne informacje o charakterze edukacyjnym, np. dotyczące ordynacji wyborczej czy okręgów wyborczych, a także przybliżamy programy polityczne i sylwetki najważniejszych polityków. Z pewnością będzie ona wzbogacana o informacje o najważniejszych wydarzeniach sceny politycznej, tak by nasi użytkownicy byli zawsze na bieżąco" – stwierdził w komunikacie Piotr Kotomski, redaktor naczelny i.pl.

Czytaj też: TVP w aplikacji TVP Go zamieściła zapętlony program "Jak oni kłamią", uderzający w TVN

  • Zgliszcza PO

Wczorajsza strona główna kategorii "Wybory 2023" zawierała sześć materiałów, z czego tylko dwa nie dotyczyły pochwał wobec PiS bądź krytyki w stosunku do Donalda Tuska. Cztery materiały opatrzono tytułami: "Kaczyński o Tusku: Używa bardzo toksycznych epitetów. Operuje językiem paniki moralnej" (oprac.: Anna Piotrowska), "Minister Czarnek: budujemy najnowocześniejszą na świecie obronę przeciwlotniczą" (autor: Jakub Sarek), "Premier Mateusz Morawiecki: Armia po rządach PO to były zgliszcza" (autor: Adam Kielar), "Nowy spot PiS. Prezes Jarosław Kaczyński o bezpieczeństwie – WIDEO" (też Adam Kielar).

  • Clickbait

Kto zdecyduje się otworzyć tekst "Wybory 2023 inne niż wszystkie. Znajdź swój lokal wyborczy", niestety nie znajdzie w nim swojego lokalu wyborczego. Za clickbaitowym tytułem kryją się powszechnie znane i dostępne informacje o nowelizacji kodeksu wyborczego, tworzeniu nowych obwodowych komisji wyborczych czy Centralnego Rejestru Wyborców. Więcej materiałów edukacyjnych publikowanych jest w podkategorii "Wszystko o wyborach". 

  • „Jeśli PiS wygra”

Ewidentnie propagandowo brzmią tytuły trzech wybitych materiałów w podkategorii Sondaże: "Znacząca przewaga Zjednoczonej Prawicy, PSL sam nie ma szans. Najnowszy sondaż wyborczy" oraz "Sondaż: Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory. KO z największą stratą. Pięć koalicji w Sejmie", a także "Kto powinien być premierem, jeśli PiS wygra wybory? Wyniki sondażu są jednoznaczne".

  • „Morawiecki ostro”

Kolejne informacje o wyborach i ich zasadach znajdują się głębiej. Aby do nich dotrzeć, trzeba przebrnąć przez szereg nagłówków: "»Taśmy Maciejewskiej«. Czy doszło do mobbingu i oczerniania kolegów z Lewicy?", "»Albo znowu oszuka, albo ucieknie«. Mateusz Morawiecki ostro o Donaldzie Tusku", "Polityczny mariaż PSL i Polski 2050 u progu rozwodu. Poszło o tego trzeciego".

Czytaj też: Resort rodziny wydał 100 tys. zł na zakup czasu antenowego w telewizji o. Rydzyka

  • „Każde kłamstwo Tuska”

Tekstów o Donaldzie Tusku zgromadzono pod tagiem "Wybory 2023" bardzo dużo. Kilka przykładów tytułów: "Rzecznik PiS: Tusk jest gotów użyć każdego kłamstwa", "Morawiecki ostro reaguje na wpis Tuska o wagnerowcach", "Morawiecki do Tuska: Proszę przeprosić mieszkańców Ostródy", "Jabłoński: Tusk zmienił narrację tylko po to, żeby wygrać wybory".

  • „PiS zdobywa uznanie”

Programom wyborczym serwis Polska Press poświęca osobną kategorię. Mamy więc tytuł, który nie pozostawia wątpliwości: "Prawo i Sprawiedliwość. Oto program partii zdobywającej uznanie obywateli". Autor Piotr Kobyliński zamieścił w nim zestaw obietnic wyborczych – od 800+, przez darmowe leki, po darmowe autostrady. W prezentacji programu znalazła się też zapowiedź takiej reformy sądownictwa, która wprowadzi "pewną kontrolę nad sędziami".

  • PO bez programu

Jest też poprzedzony długim wstępem tekst o programie Platformy Obywatelskiej, również autorstwa Piotra Kobylińskiego. Ze wstępu czytelnik dowie się, że "PO przeszła drogę od ugrupowania skupiającego – w początkowym etapie działalności – polityków o konserwatywno-liberalnych poglądach, po partię głoszącą hasła jednoznacznie lewicowe", oraz że "znaczenie programu partii jest poza tym przez czołowych polityków PO bagatelizowane".

Czytaj też: Krakowska Wyborcza.pl zapraszała na Fest Festival dwa dni po jego odwołaniu

  • Dobór cytatów

Politycznej agitacji w serwisie należącym do Polska Press nie udało się uniknąć także w prezentacjach liderów poszczególnych partii. Oto kilka cytatów. Jarosław Kaczyński (PiS): "Neoimperialna polityka zagraniczna Moskwy nie budzi kontrreakcji ze strony największych politycznych rozgrywających w Europie i Ameryce (…) Zacieśnianie bilateralnej współpracy największych państw europejskich z Rosją, podyktowane względami ekonomicznymi, niesie ze sobą poważne konsekwencje polityczne" (z listu do światowych przywódców, 2010). Donald Tusk (PO): "Chcemy dialogu z Rosją, taką, jaka ona jest" (wypowiedź podczas exposé w dniu 23 listopada 2007). Sławomir Nitras (KO): "Uważam, że za naszego życia katolicy w Polsce staną się mniejszością. Dobrze, żeby to się stało w sposób niegwałtowny, racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty. Na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało. Musimy was opiłować z pewnych przywilejów" (wypowiedź podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie 29.08.2021). Robert Winnicki (Konfederacja): "Nie chcemy w Polsce żadnego multikulturalizmu. Nie ma naszej zgody na muzułmańskich emigrantów w Polsce. Polska ma pozostać krajem słowiańskim i chrześcijańskim" (wypowiedź na I kongresie Narodowców, 8 czerwca 2013).

***

W komunikatach promocyjnych Polska Press podkreśla, że oferuje "praktyczne informacje o charakterze edukacyjnym" i "przybliżanie programów politycznych i sylwetek najważniejszych polityków".

Czytaj też: ZAiKS poparł Edytę Bartosiewicz w sprawie wykorzystania jej utworu przez Stanowskiego

(PAR, 07.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.