Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT nie zajęła się przedłużeniem koncesji dla kanałów TVN

Z naszych informacji wynika, że wniosek prof. Tadeusza Kowalskiego został oddalony głosami pozostałych członków KRRiT (fot. Paweł Wodzyński/East News)

W trakcie wtorkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajęła się sprawą przedłużenia koncesji głównego TVN i innych stacji nadawcy. O zajęcie się tym tematem wnioskował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Wniosek został oddalony. Kolejne posiedzenie ma odbyć się dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Prof. Kowalski chciał, żeby na wtorkowym posiedzeniu podjęto sprawy rekoncesji trzech kanałów TVN SA: TVN, TVN International i TVN Turbo.

- Oczekuję, że sprawa zostanie umieszczona w porządku posiedzenia. TVN czeka już siedem miesięcy na decyzję. To wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie - mówił nam prof. Tadeusz Kowalski w połowie lipca.

Z naszych informacji wynika, że jego wniosek został jednak oddalony głosami pozostałych członków KRRiT, ale bez przedstawienia mu kontrargumentacji.

Czytaj też: Konkurs na miejsca na MUX 8 zostanie częściowo powtórzony

Prof. Kowalski został powołany do Krajowej Rady głosami opozycyjnych senatorów. Pozostałych członków (są nimi: Maciej Świrski, Hanna Karp, Agnieszka Glapiak i Marzena Paczuska) powołano przez Sejm zdominowany przez PiS lub wywodzącego się z tej partii prezydenta Andrzeja Dudę.

Pod koniec kwietnia 2023 roku Krajowa Rada przedłużyła już koncesję dla HGTV, innego kanału TVN Warner Bros. Discovery. KRRiT - informując o swojej decyzji - przekazała jednak, że w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 roku należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Stanowisko regulatora w tej sprawie przyjęto przy głosie sprzeciwu prof. Tadeusza Kowalskiego.

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku) zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku. Na początku 2023 roku nadawca wystąpił z identycznymi wnioskami dotyczącymi TVN International (ma koncesję do 10 lutego 2024) i TVN Turbo (do 12 lutego 2024).

Przypomnijmy, że przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło Krajowej Radzie 19 miesięcy (KRRiT decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem - ponad rok.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że doszło do bezczynności KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24, ale uznał, że nie miała ona miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

(MNIE, 26.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.