Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mniej papieru dla gazet to wpływ wysokich cen energii i spowolnienia gospodarczego

Produkcja papieru gazetowego w Europie spadła w 2022 roku bardziej, niż zakładano (fot. Unsplash.com/JJ Ying)

Wysokie ceny energii i gospodarcze spowolnienie miały w 2022 roku większy wpływ na przemysł papierniczy w Europie, niż zakładali analitycy – wynika z raportu statystycznego Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI). Największe spadki dotyczą produkcji papierów graficznych – w tym papieru gazetowego.

Według danych zebranych przez CEPI produkcja papierów graficznych w 2022 roku (w tym gazetowego) spadła o 11,8 proc. (22 mln ton w roku 2022 wobec 25 mln ton w 2021). To największy odnotowany spadek pośród wszystkich gatunków papieru. Dla porównania, produkcja papieru sanitarnego i higienicznego spadła tylko o 2,8 proc., a opakowaniowego i tektury – o 4,6 proc. Ogółem produkcja papieru i tektury spadła w 2022 roku o 6,1 proc. To więcej, niż w okresie pandemii (2020), kiedy produkcja obniżyła się o 4,1 proc.

Czytaj też: Zarobki dziennikarzy w niektórych tygodnikach lokalnych mogą zaskoczyć. Nawet 7 tys. złotych

Największymi producentami papieru i tektury w Europie w roku 2022 były następujące kraje: Niemcy (25,4 proc.), Włochy (10,2 proc.), Szwecja (10 proc.), Finlandia (8,5 proc.), Francja (8,3 proc.), Hiszpania (7,5 proc.), Polska (6,1 proc.) oraz Austria (5,4 proc.). W Polsce jednak już żadna papiernia nie produkuje papieru gazetowego, choć część nadal wypuszcza papiery graficzne wysokiej jakości.

W całej Europie przemysł celulozowo-papierniczy zapewnia 180 tys. miejsc pracy, jego obroty wynoszą 115 mld euro i dodaje 25 mld euro do PKB Unii Europejskiej. Wskaźnik eksportu dla produkcji papieru i tektury wynosi w Europie 21 proc.

Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego reprezentuje 91 proc. europejskiego przemysłu celulozowo-papierniczego pod względem produkcji. Członkami CEPI są krajowe stowarzyszenia z 18 krajów, takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Czytaj też: Polska Press może przenieść serwisy NaszeMiasto.pl do spółki wydającej portal i.pl

(PAR, 22.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.