Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Klub milionerów 2023" Bianki Mikołajewskiej na czele czerwcowego raportu „O tym się mówi”

Na ustalenia Bianki Mikołajewskiej z Wirtualnej Polski media powoływały się 106 razy, co przełożyło się na zasięg 17,9 mln potencjalnych kontaktów (fot. materiały prasowe)

W czerwcu dziennikarze najczęściej powoływali się na publikację Wirtualnej Polski autorstwa Bianki Mikołajewskiej pt. „Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi Dobrej Zmiany” - wynika z najnowszego raportu „O tym się mówi”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio Zet.

Autorka artykułu, który opublikowała Wirtualna Polska, ujawniła wysokość przychodów pochodzących ze spółek Skarbu Państwa wypłaconych osobom powiązanym z partią rządzącą. Na jej ustalenia media powoływały się 106 razy, co przełożyło się na zasięg 17,9 mln potencjalnych kontaktów.

Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się tekst Macieja Bąka z Radia Zet, który zainteresował się sprawą komendantów Ochotniczych Hufców Pracy. Autor ustalił, że 2/3 komendantów OHP to lokalni działacze partyjni PiS. Dziennikarze innych mediów na publikację Macieja Bąka powoływali się 23 razy, generując tym samym zasięg 5,5 mln potencjalnych kontaktów. Dwie kolejne pozycje w zestawieniu wygenerowały więcej cytowań w innych tytułach, jednak to czerwcowy materiał Radia Zet miał większy zasięg.

Czytaj też: Vectra ponownie korzysta z klauzul inflacyjnych, aby zwaloryzować ceny usług

Trzecie miejsce zajął artykuł Klary Klinger i Pauliny Nowosielskiej w „Dzienniku Gazecie Prawnej” pt. „Skandal wokół e-recept. Małżeństwo lekarzy mogło zarobić nawet 14,4 mln zł”. Dziennikarki ujawniły proceder wystawiania e-recept, który stał się dla niektórych medyków źródłem wielkich zarobków. Na tę publikację media powoływały się w minionym miesiącu 48 razy, co przełożyło się na 4,7 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Czwartym materiałem o największym zasięgu w czerwcu okazał się serial dokumentalny Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza „Reset”, emitowany w TVP 1 i TVP Info, który w założeniu miał pokazywać kulisy polityki międzynarodowej i relacje Polski z krajami NATO i Rosją. Media w swoich publikacjach przywoływały go aż 92 razy, głównie zarzucając mu tendencyjność. Analitycy IMM oszacowali zasięg cytowań reportażu w innych mediach na 2,3 mln kontaktów z przekazem.

Czerwcowy raport „O tym się mówi” zamyka wspólna praca dziennikarzy tygodnika „Polityka” (Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki) i Radia Zet (Mariusz Gierszewski, Radosław Gruca). Ustalili oni, że w radzie dyrektorów norweskiej spółki Orlenu zasiada człowiek, który miał nadzorować Swedbank, gdy instytucja ta prała pieniądze rosyjskich oligarchów i za co została ukarana najwyższą w historii karą finansową nałożoną przez Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego. Dziennikarze wskazali również, że do spółki Lotos Norge trafiają osoby blisko powiązane z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Te ustalenia media cytowały 9 razy, co dało szacunkowy zasięg 1,1 mln kontaktów z przekazem.

Cykliczne zestawienie „O tym się mówi” powstaje w ramach projektu Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

(MAK, 19.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.