Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowa Rada ds. Cyfryzacji po staremu. Józef Orzeł ponownie przewodniczącym

Józef Orzeł został ponownie przewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji (fot. Piotr Molędzki/East News)

Przewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji (RdsC) został ponowienie Józef Orzeł, prawicowy polityk i filozof, jeden z założycieli Porozumienia Centrum. W składzie 20-sobowego think tanku wspierającego Ministerstwo Cyfryzacji i rząd dominują jednak eksperci i fachowcy bez jednoznacznych powiązań politycznych.

Jak dowiedział się „Presserwis” w Ministerstwie Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, szef tego resortu, powołał skład V kadencji Rady do spraw Cyfryzacji, której celem jest „opiniowanie dokumentów strategicznych, generowanie nowych pomysłów, które mogą być realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i przygotowywanie projektów”.

Czytaj też: Poznańska "Wyborcza" pokazała zwłoki ofiary strzelaniny. W sieci zawrzało

Przewodniczącym rady kadencji na lata 2023-2025 został Józef Orzeł, który pełnił tę funkcję przez dwa poprzednie lata. Nowy szef RdsC to polityk, filozof, poseł na Sejm I kadencji. Prowadził działalność wydawniczą, kierował spółką akcyjną Municipium.

W 1990 roku był w gronie założycieli Porozumienia Centrum, w którym głównie role odgrywali bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy. W 2007 roku wraz z Rafałem Ziemkiewiczem założył prawicowy dyskusyjny Klub Ronina. Zasiadał w radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.

Znacząca obecność ekspertów

Szef resortu cyfryzacji zdecydował się na reelekcję większości członków rady poprzedniej kadencji, wśród których dominują osoby bez jednoznacznych powiązań politycznych. W RdsC zasiadła ponownie Izabela Albrycht, dyrektorka Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH w Krakowie, a także współzałożycielka Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, oraz Andrzej Dulka, dr inż. automatyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu korporacjami branży wysokich technologii i telekomunikacji. Ponownie rządowi będzie doradzał Janusz Kosiński, współzałożyciel spółek, kreatorów i liderów rynku telekomunikacyjnego w Polsce, m.in. spółki INEA SA oraz Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, związany z Digital Europe, organizacją zrzeszającą największe w Europie stowarzyszenia sektora ICT, w której dwukrotnie sprawował funkcję członka zarządu.

Czytaj też: Czeskie radio za pomocą AI nadaje autobiografię zmarłego Karela Gotta z jego głosem

Znacząca obecność ekspertów i fachowców z branży nowych technologii wynika m.in. z przepisów, które określają ich powołanie. Oprócz ministrów prawo do zgłaszania kandydatów mają też: współprzewodniczący ze strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podmioty prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w zakresie informatyki lub łączności, izby gospodarcze reprezentujące przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie gospodarki elektronicznej, komunikacji, mediów, wytwarzania sprzętu informatycznego, oprogramowania lub świadczenia usług informatycznych.

O RdsC było głośno w marcu br., gdy przegłosowała uchwałę wzywającą rząd do nakazania urzędnikom usunięcia aplikacji TikTok ze sprzętu kupionego za publiczne fundusze.

Czytaj też: Jakimowicz znika z programów TVP. "To nie zdejmuje odpowiedzialności za homofobiczny hejt"

(JF, 18.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.