Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes UOKiK nie złożył skargi kasacyjnej od wyroku ws. zgody na przejęcie Eurozetu przez Agorę

Prezes UOKiK był przeciwny transakcji, bo jego zdaniem w jej konsekwencji doszłoby do nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej (fot. materiały prasowe)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zdecydował się na złożenie do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie podtrzymania bezwarunkowej zgody na przejęcie Eurozetu przez Agorę.

Termin złożenia skargi upłynął 15 lipca. – Prezes UOKiK podjął decyzję o nieskładaniu skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie przejęcia Eurozet przez Agorę – przekazała "Presserwisowi" Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu.

Czytaj też: Jakimowicz znika z programów TVP. "To nie zdejmuje odpowiedzialności za homofobiczny hejt"

20 lutego 2019 roku Agora kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie od Czech Radio Center, a 60 proc. nabyła czeska spółka SFS Ventures.

Później Agora wystąpiła o zgodę na przejęcie kontroli nad Eurozetem, ale UOKiK zakazał spółce tego ruchu na początku stycznia 2021 roku. Według Urzędu w wyniku tej transakcji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej.

"Decyzja ta opierała się na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i od ekonomiki koncentracji argumenty Prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz – zastosowany po raz pierwszy w ciągu 9 lat – wydany został sprzecznie z prawem" – przypominała w komunikacie pod koniec lutego br. Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

Czytaj też: Leszek Kraskowski w sporze z ministrem ukarany grzywną. Kolejna rozprawa po wyborach

Agora zaskarżyła decyzję Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego do sądu. Pod koniec lutego 2023 roku zapadł już prawomocny wyrok sądu drugiej instancji, który wydał spółce bezwarunkową zgodę na transakcję, a tego samego dnia została ona większościowym (51 proc. udziałów) wspólnikiem Eurozetu.

Obecnie w skład Grupy Eurozet wchodzą stacje obu podmiotów, m.in. Radio Zet, Tok FM, Radio Złote Przeboje, Radio Plus, Antyradio, Radio Pogoda i Meloradio.

Czytaj też: Czeskie radio za pomocą AI nadaje autobiografię zmarłego Karela Gotta z jego głosem

(KOZ, MNIE, 18.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.