Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE zgodził się na więcej kanałów TVP na MUX 6. Od września trafi tam TVP ABC

MUX 6 został uruchomiony na początku lutego i w całości został przeznaczony dla TVP (fot. Pixabay.com)

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisję w MUX 6 Telewizji Polskiej dziewięciu kanałów zamiast ośmiu, jak jest obecnie. Dodatkowe miejsce na tym multipleksie we wrześniu zajmie TVP ABC.

Decyzja UKE o pozwoleniu na nadawanie w MUX 6 dziewiątego kanału została wydana 30 maja. Na stronach Urzędu opublikowano ją jednak dopiero teraz.

"Prezes UKE stwierdził, że istotnie - zmiana Rezerwacji w zakresie proponowanym przez Stronę umożliwi jej bardziej efektywne zagospodarowanie multipleksu" - można przeczytać w decyzji.

TVP we wniosku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapewniała, że zwiększenie liczby kanałów odbędzie się przy zachowaniu wysokich parametrów jakościowych sygnału.

Czytaj też: Uderzający w TVN program "Jak oni kłamią" w TVP Info ma wyniki poniżej średniej stacji

Z naszych ustaleń wynika, że dodatkowe miejsce na szóstym multipleksie czeka na TVP ABC. Na początku września stacja zakończy emisję na MUX 1, bo Telewizja Polska nie występowała do UKE o przedłużenie rezerwacji częstotliwości kanału na tym multipleksie. TVP ABC zostanie przeniesiony na MUX 6, zarządzany samodzielnie przez TVP. Zwolnione przez TVP ABC miejsce na pierwszym multipleksie KRRiT zagospodaruje w ramach konkursu.

Testowo dziewiąte miejsce na MUX 6 przez krótki czas zajmował TVP World. W marcu wycofano go z oferty naziemnej. Później wrócił, ale na MUX 3 i już tylko w formie kanału wirtualnego, do odbioru którego należy mieć odpowiedni dekoder lub telewizor podłączony do internetu.

Jak ustaliliśmy, TVP World może powrócić do emisji naziemnej w formie standardowego kanału, ale dopiero po przejściu MUX 3 TVP na nowy standard, co powinno nastąpić najpóźniej 1 stycznia 2024 roku.

MUX 6 został uruchomiony na początku lutego. Zastąpił wtedy tzw. multipleks testowy. Szósty MUX zawiera wyłącznie kanały Telewizji Polskiej: Alfa TVP, Biełsat TV, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

(MNIE, 12.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.