Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Evan Gershkovich spotkał się z ambasadorką USA w Moskwie. Czeka na rozprawę

Evan Gershkovich czeka na rozprawę, której termin pozostaje nieznany (screen: YouTube/NBC News)

Ambasador USA w Rosji uzyskała w poniedziałek dostęp do uwięzionego reportera "The Wall Street Journal" – Evana Gershkovicha. To druga taka wizyta od czasu jego aresztowania w marcu pod zarzutem szpiegostwa.

22 czerwca sędzia odrzucił wniosek o zwolnienie 31-letniego Gershkovicha z moskiewskiego więzienia w oczekiwaniu na proces. Ambasadorka Lynne Tracy oskarżyła Rosję o prowadzenie "dyplomacji zakładników".

Czytaj też: Prigożin zamknął swoje imperium medialne i oficjalnie ma przebywać na Białorusi

Rosja twardo stoi na stanowisku, że Gershkovich został przyłapany na próbie zdobycia tajemnic wojskowych podczas podróży do rosyjskiego miasta Jekaterynburg, ale nie podała żadnych szczegółów potwierdzających to twierdzenie. "The Wall Street Journal" odrzuca zarzuty.

Gazeta nie podała szczegółów spotkania Tracy z Gershkovichem. Tracy poprzednio spotkała się z Gershkovichem w kwietniu, po jego aresztowaniu 29 marca.

Rosja zgodziła się w przeszłości na głośne wymiany więźniów ze Stanami Zjednoczonymi, ostatnio w zeszłym roku, kiedy gwiazda koszykówki Brittney Griner, skazana za narkotyki, została wymieniona na skazanego rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta.

Moskwa oświadczyła jednak, że w sprawie Gershkovicha nie może dojść do żadnej wymiany, dopóki nie zostanie wydany werdykt. Jak dotąd nie wyznaczono daty jego procesu.

Czytaj też: Nowy "Press": Żukowski i fair play, także Engelking, Smoleński, Bok i Wattpad

(MAC, 04.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.