Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023

Zwycięskie prace opublikowano między innymi w serwisie OKO.press, rozgłośni Deutschlandfunk, telewizji tvn24 oraz w Tygodniku „Krąg” (fot. Hans Scherhaufer)

Podczas uroczystości w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze ogłoszono zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023. Listę laureatów przedstawiamy poniżej.

Nagrody rozdano w kilku kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Nowe formy dziennikarskie oraz Dziennikarstwo lokalne na pograniczu.

Czytaj też: Tomasz Borówka z portalu Slazag.pl z główną nagrodą Silesia Press

Wśród wyróżnionych prac znalazły się artykuły i audycje o tematyce historycznej oraz prace odnoszące się do aktualnej sytuacji w Europie w obszarze polityki społecznej, klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Lista laureatów:

  • Kategoria Prasa – Katarzyna Kojzar, za reportaż „Rzeka płynie i umiera. Czy walka o Odrę jest z góry przegrana?”,
  • Kategoria Radio – Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum, za reportaż „Życie po ucieczce – Ukrainki i Ukraińcy w Polsce”, wyemitowany w rozgłośni Deutschlandfunk z redakcji Hintergrund,
  • Kategoria Telewizja – Arkadiusz Wierzuk, za reportaż „Niemieckie dylematy", dla magazynu „Czarno na białym” w telewizji TVN 24,
  • Kategoria Nowe formy dziennikarskie – zespół MDR Sachsen, redakcja Mensch, Nachbar w składzie Franziska Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt, za materiał „Sposoby na wyjście z kryzysu – Jak to robią sąsiedzi?”,
  • Kategoria Dziennikarstwo lokalne na pograniczu – Mateusz Pojnar, za materiał „Lekcja na pograniczu”.

Czytaj też: Wzrosła strata wydawcy "Tygodnika Powszechnego". 385 tys. złotych

– My tu na pograniczu współpracujemy, a jest to możliwe dzięki zrozumieniu i zaufaniu, które budujemy latami. Nasze sąsiedzkie relacje zależą nie tylko od naszych działań i starań, ale również od tego, jak one są przetłumaczone i komunikowane społeczeństwu przez media – podkreśliła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas ceremonii wręczenia nagród.

Ze 150 nadesłanych zgłoszeń 65 stanowiły prace prasowe (40 polskich i 25 niemieckich), 17 to prace radiowe (9 polskich i 8 niemieckich), 20 telewizyjne (3 polskie i 17 niemieckich), 27 to prace w kategorii Nowe formy dziennikarskie (11 polskich i 16 niemieckich), zaś w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” zgłoszono 21 prac (11 polskich i 10 niemieckich).

Wszystkie nominowane prace można oglądać do kwietnia 2024 r. na stronie nom2023.dnimediow.org.

Czytaj też: „Rzeczpospolita” broni Michała Kolanki. Nie „doradzał” premierowi, tylko był „sondowany”

(HAD, 16.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.