Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotograf i dokumentalista Czesław Czapliński otrzymał złoty medal Gloria Artis

Czesław Czapliński publikował zdjęcia m.in. w "The New York Times", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post" (fot. Wikimedia Commons)

Czesław Czapliński – fotograf, dziennikarz i dokumentalista – został odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wiadomość podała strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek podczas wernisażu "New York, New York. Fotografie Czesława Czaplińskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie". Na wystawie prezentowanych jest prawie 60 fotografii z pobytu twórcy w Nowym Jorku. Prezentacja będzie dostępna do 31 maja.

Czytaj też: Trzy Pulitzery dla "The Washington Post". Najważniejszy dla AP. Wygrał Małoletka

Czesław Czapliński urodził się 5 lipca 1953 roku w Łodzi. Studiował biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Od roku 1979 mieszka w Warszawie i Nowym Jorku, gdzie ukończył New York Institute of Photography. Jego zdjęcia publikowane były na łamach m.in: "The New York Times", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post".

W ciągu ponad 40 lat międzynarodowej kariery Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości świata biznesu, kultury, polityki i sportu, jak: Calvin Klein, Muhammed Ali, Michael Jackson, Andy Warhol, Cindy Crawford i wiele innych. Jest autorem lub współautorem ponad 40 albumów i książek, m.in.: "Portrety z historią", "Wojciech Fibak – Kronika życia sportowego", "Artyści Europie", "Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu" i "Michael Jackson".

Czytaj też: Nowy "Press": Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(MAC,, 09.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.