Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wikipedia po raz siódmy ukarana w Rosji za teksty o wojnie w Ukrainie

Wikipedia pozostaje jednym z niewielu ocalałych niezależnych źródeł informacji w języku rosyjskim (fot. Wikimedia Commons/Nohat)

Rosyjski sąd ukarał w czwartek Fundację Wikimedia, która jest właścicielem Wikipedii, grzywną w wysokości 2 mln rubli (24 510 dol.) za nieusuwanie "zakazanych treści" związanych z rosyjskim wojskiem – doniosła agencja Interfax.

Stwierdzono, że była to siódma kara nałożona na Wikimedię w 2023 roku za nieusuwanie zabronionych informacji. Kary wynoszą obecnie 8,4 mln rubli.

Ostatnia kara dotyczyła nieusunięcia artykułu o jednostce rosyjskich sił zbrojnych, który zawierał "niejawne informacje wojskowe" o jej lokalizacji, składzie i wyposażeniu. W tym informacje związane z przebiegiem tego, co Rosja nazywa swoją specjalną operacją wojskową na Ukrainie.

Czytaj też: Putin i Kreml wrócili na Twittera. Elon Musk przychylnie spogląda w kierunku Rosji

Wikimedia nieodmiennie stwierdza, że informacje, na które skarżą się rosyjskie władze, były dobrze udokumentowane i zgodne ze standardami Wikipedii.

Internetowa encyklopedia jest jednym z niewielu ocalałych niezależnych źródeł informacji w języku rosyjskim od czasu nasilenia się ataków władz na treści internetowe po inwazji Moskwy na Ukrainę w zeszłym roku.

"Jeszcze nie blokujemy Wikipedii, na razie nie ma takich planów" – powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw cyfrowych Maksut Szadajew, cytowany przez Interfax.

Czytaj też: Unia Europejska bierze się za AI. Poziom ryzyka sztucznej inteligencji

(MAC, 29.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.