Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reportaż TVN 24 o Ziobrze szeroko komentowany, ale w KRRiT na razie nie ma na niego skarg

Autorką reportażu jest Marta Gordziewicz (screen: Czarno na białym TVN 24)

Na reportaż "Czarno na białym" TVN 24 zatytułowany "Państwo Ziobry" -  dotyczący działań śledczych w sprawie śmierci ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - na razie nie wpłynęły do KRRiT żadne skargi. Materiał skrytykowała już Prokuratura Krajowa oraz matka Zbigniewa Ziobry, szerokim echem odbił się też w mediach społecznościowych.

Reportaż odpowiada o wykorzystywaniu w prywatnej sprawie stanowiska przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Sprawa śmierci jego ojca dwa razy była umarzana przez jeszcze niezależną od Ziobry prokuraturę. Jednak gdy władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, zaangażowały się w nią zarówno ministerstwo sprawiedliwości, jak i prokuratura.

Adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy napisał: "Zrobione brawurowo i ogromnie precyzyjnie reportaże red. @MGordziewicz w @tvn24CnB na temat wszechwładzy Zbigniewa Ziobry, wpływów na los postępowań, nawet przed ETPCz, zastraszania, uruchamiania całej machiny państwa w prywatnej sprawie, są przerażającym obrazem rzeczywistości".

Reportaż był też oceniany przez widzów programu, którzy w mediach społecznościowych napisali setki komentarzy na jego temat, m.in. krytykując wykorzystywanie w prywatnej sprawie stanowiska przez Ziobrę.

Prokuratura Krajowa, w której kierownictwie jako prokurator generalny pracuje Zbigniew Ziobro, skrytykowała reportaż: "Kwestie karne rozstrzygają w Polsce niezależne i niezawisłe sądy, a nie redakcja TVN 24, która swoimi reportażami chce pozbawić rodzinę zmarłego Jerzego Ziobro, ojca Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, tych samych praw procesowych, które mają wszyscy obywatele" - stwierdzono w komunikacie.

Z kolei sam Zbigniew Ziobro napisał na Twitterze, że TVN podle używa rodzinnej tragedii do politycznych ataków na niego samego. "Skąd w Was tyle nienawiści?" - zapytał. W podobnym tonie wypowiedziała się też Krystyna Kornicka-Ziobro, matka ministra sprawiedliwości. W oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej stwierdziła, że o sprawie, którą ma rozstrzygnąć sąd, rozstrzygnęła już telewizja TVN, przedstawiając ją w negatywnym, szkalującym świetle.

Jak przekazała nam w środę Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do KRRiT nie wpłynęły na razie skargi zarówno na "Państwo Ziobry", jak i wcześniejszy reportaż z tego cyklu pt. "Operacja Ziobry", który nadano w styczniu, a powtórzono w tym tygodniu. Autorką obu materiałów jest Marta Gordziewicz.

(MNIE, 27.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.