Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław Olechowski odwołany. Michał Adamczyk nowym dyrektorem TAI

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz miał według Onetu podważać rolę dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego – uważanego za człowieka byłego prezesa telewizji Jacka Kurskiego (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Jarosław Olechowski nie jest już dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zastąpił go Michał Adamczyk.

"Zarząd TVP odwołał dzisiaj Jarosława Olechowskiego z funkcji dyrektora TAI, TVP3 i TVP Warszawa" – podała TVP w komunikacie.

Zgodnie z zapisami statutowymi TAI powinna tworzyć przekaz o wysokich standardach, który wyróżnia się bezstronnością, pluralizmem i innowacyjnością. 

Telewizyjna Agencja Informacyjna (TAI) ma status jednostki programowo-produkcyjnej Telewizji Publicznej. W strukturze spółki Telewizja Polska funkcjonują jednostki programowe, np. Biuro Programowe, zarządzające ofertą programową m.in. TVP 1, TVP 2, TVP Seriale, TVP Rozrywka oraz koordynujące wszystkie programy TVP. 

TAI powstała z przekształcenia Dyrekcji Programów Informacyjnych utworzonej w 1989 roku na bazie przemian ustrojowych w Polsce. W tej formule działała do października 2006 roku, gdy w jej miejsce utworzono Agencję Informacji TVP i TVP Info. Jednak Agencja Informacji TVP została zlikwidowana w lipcu 2013 roku, gdy przekształcono ją ponownie w Telewizyjną Agencję Informacyjną.

Niezależnie od nazwy to właśnie w tej komórce realizowane były i są materiały informacyjne, reporterskie i dokumentalne na zlecenie serwisów informacyjnych nadawanych w TVP. Politycy zawsze w mniejszym bądź większym stopniu wtrącali się w jej działanie. Gdy władzę przejął PiS, propagandę w mediach publicznych uznano za kluczową dla zachowania władzy. TAI była oczkiem w głowie Jacka Kurskiego. 

Dziennikarze Onetu Kamil Dziubka i Andrzej Stankiewicz w poniedziałek ujawnili, że prezes TVP Mateusz Matyszkowicz na spotkaniu z zespołem "Wiadomości" w połowie kwietnia "zasygnalizował zmianę radykalnej politycznie linii tego programu".

Miał też według Onetu podważać rolę dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego – uważanego za człowieka byłego prezesa telewizji Jacka Kurskiego. Onet napisał, że dyrektor TAI Jarosław Olechowski miał się poczuć zagrożony i szuka politycznego wsparcia we władzach PiS dla usunięcia prezesa TVP.

Czytaj też: Telewizyjna Agencja Informacyjna to państwo w państwie. Zawsze rolę odgrywała tu polityka

Portal opisał krążący wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości list wymierzony w Mateusza Matyszkowicza. Rozmówcy Onetu uważają, że autorem donosu jest sam Olechowski, choć ten w rozmowie z portalem zaprzecza. Także informator "Presserwisu" znający realia w TVP twierdzi, że list napisał dyrektor TAI. Jego zdaniem powstał on na początku zeszłego tygodnia, po pierwszej wizycie prezesa na kolegium "Wiadomości".

(KOZ, 25.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.