Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Konstantinos Tsakalidis szefem jury konkursu Grand Press Photo 2023

W konkursie Grand Press Photo 2023 jury oceni zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2022 a 31 marca 2023 roku

Znany jest już skład tegorocznego jury konkursu Grand Press Photo. Tym razem najlepsze prace fotograficzne ocenią: Konstantinos Tsakalidis (Grecja) - jako przewodniczący, a także Anna Bedyńska, Evgeniy Maloletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz. Tsakalidis jest laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych, m.in. World Press Photo 2022.

Konstantinos Tsakalidis to fotoreporter od 2013 roku związany z Bloomberg News. Zajmuje się głównie tematami społecznymi i politycznymi, zwłaszcza w Grecji, Turcji i krajach Europy Wschodniej. W latach 2015-2016 dokumentował grecki kryzys, a potem drogę tysięcy uchodźców z wysp wschodniego Morza Egejskiego do Europy. Relacjonował życie uchodźców w prowizorycznym obozie Idomeni na granicy grecko-północnomacedońskiej. W sierpniu 2021 dla Bloomberg News relacjonował pożary w Atenach i na wyspie Eubea.

Jego prace były wystawiane na wystawach krajowych i zagranicznych, a także publikowane w mediach, m.in.: "Financial Times”, "The Times”, "Die Zeit”, "The Guardian”, "La Croix”, "Le Monde”, "The Washington Post”, "Der Spiegel” czy w Al Jazeera. Jest laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych: m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards, Istanbul Photo Awards. Jest współzałożycielem greckiej agencji fotograficznej SOOC Images oraz członkiem Greckiego Stowarzyszenia Fotoreporterów.

Anna Bedyńska jest fotografką, dokumentalistką, która dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017), ale jest też laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: "Rodzić po ludzku”, "Umierać po ludzku” czy "Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych "Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt "Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.

Evgeniy Maloletka to ukraiński fotograf wojenny, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje działania wojenne w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19. W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeera, "Der Spiegel” i innymi. W lutym i marcu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Maloletka, jako freelancer pracujący dla AP, przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Był jednym z nielicznych dziennikarzy w tym mieście, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Od 2022 roku, za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegii i USA, w tym Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz Prix Bayeux Calvados-Normandie. W 2023 roku wygrał w kategorii Stories konkursu World Press Photo.

Weronika Mirowska jest absolwentką PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym "Piotruś i wilk”, w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i wiceprezeska oraz dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Twórczyni Medalu Wolności Słowa. Od 2020 roku organizatorka konkursów Grand Press i Grand Press Photo.

Andrzej Zygmuntowicz jest fotografem, który od 2005 roku przewodniczy Radzie Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, byłym prezesem ZPAF-u (1991-1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993-2004). To autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

***

W konkursie Grand Press Photo 2023 oceniane są zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2022 a 31 marca 2023 roku. Termin zgłaszania prac upłynął 4 kwietnia br. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej: www.grandpressphoto.pl.

***

Partnerami GPP 2023 są:

  • Ambasadorzy konkursu i gali: Fujifilm, Nikon Europe B.V. Oddział w Polsce, Canon
  • Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK
  • Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska
  • Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
  • Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia
  • Partner kategorii Young Poland: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Partner kategorii Photo Book: Krupa Art Foundation
  • Patroni medialni: Wirtualna Polska, Digital Camera, Fotopolis, National Geographic
  • Partnerzy gali: British American Tobacco, ColorOffOn, Studio Cocosound

(CP, 19.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.