Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jerzy Jurecki według prokuratury "przymuszał do udzielenia wywiadu". "Absurdalne"

Burmistrz Tomasz Jachymek skarży Jerzego Jureckiego o zmuszenie do wywiadu poprzez pobicie (fot. materiały prasowe)

Zakopiańska prokuratura przesłuchała w czwartek wydawcę i dziennikarza "Tygodnika Podhalańskiego" na okoliczność "przymuszania do wywiadu" burmistrza Zelowa. – Pierwszy raz spotkałem się z tak absurdalnym zarzutem – mówi Jerzy Jurecki.

Kuriozalna sprawa ciągnie się od lutego tego roku. Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek w towarzystwie trzech innych działaczy PiS sprowokował awanturę i interwencję policji w zakopiańskim hotelu Radisson Blu. Wydarzenie opisał "Tygodnik Podhalański", a tydzień później Jurecki chciał porozmawiać z Jachymkiem o okolicznościach sprawy. Nie udało się.

Prokuratura ustala okoliczności

Burmistrz Jachymek zaatakował dziennikarza, usiłując wyrwać mu telefon, którym ten nagrywał spotkanie w zelowskim urzędzie miejskim. Burmistrz złożył do prokuratury w Bełchatowie zawiadomienie o pobiciu. Jureckiego w ramach pomocy prawnej przesłuchała prokuratura w Zakopanem.

Czytaj też: Zbigniew Ziobro nazwał wicenaczelnego Onetu Andrzeja Stankiewicza "szambiarzem"

– Dowiedziałem się, że to przesłuchanie sprawdzające – mówi "Presserwisowi" Jurecki. – To znaczy, że jeszcze nie ma sprawy, a prokuratura ustala okoliczności.

Jurecki ujawnia jednak treść zarzutu: miał "przymusić burmistrza Zelowa do wywiadu poprzez pobicie". – Nigdy nie słyszałem bardziej absurdalnego sformułowania – mówi.

Mimo niefortunnego początku, do rozmowy między Jureckim a Jachymkiem jednak doszło. Co nie przeszkodziło burmistrzowi Zelowa złożyć kolejnego prywatnego aktu oskarżenia z art. 212 (zniesławienie). Pierwszą rozprawę wyznaczono na 16 maja.

"Manipulacyjne techniki prasowe"

Burmistrz Zelowa oskarża Jerzego Jureckiego i Pawła Pełkę – redaktora naczelnego "Tygodnika Podhalańskiego", że działając wspólnie i w porozumieniu, pomówili Tomasza Jachymka za pomocą "manipulacyjnych technik prasowych". Manipulacyjne techniki prasowe "TP" sprowadzały się do opisu sytuacji. Oskarżenie zarzuca również "TP" cytowanie anonimowych źródeł, korzystanie z sugestywnych materiałów wideo, a ponadto publikację nierzetelnych i nieprawdziwych informacji.

Czytaj też: Tomasz Lis usłyszał prokuratorski zarzut reklamowania alkoholu w "Newsweeku"

"Tygodnik Podhalański" interweniował dziennikarsko w sprawie pracownika hotelu Radisson Blu Hotel & Residences w Zakopanem. Pracownik twierdził, że w pokoju hotelowym, w którym został przez uczestników imprezy zamknięty, widział narkotyki i broń.

Pokój miał być wynajmowany przez burmistrza podłódzkiego Zelowa oraz trzech samorządowców z jego okręgu wyborczego, związanych z Prawem i Sprawiedliwością.

Czytaj też: TVN 24 liderem kanałów informacyjnych. Wygrywa z drugim TVP Info

(PAR, 17.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.