Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"The Wall Street Journal" żąda uwolnienia swojego dziennikarza z rosyjskiego więzienia

Evan Gershkovich za szpiegostwo może dostać w Rosji nawet 20 lat (screen: YouTube/ABC News)

"The Wall Street Journal" zażądał natychmiastowego uwolnienia Evana Gershkovicha, moskiewskiego korespondenta, który został aresztowany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa FSB pod zarzutem szpiegostwa.

"Sprawa Evana jest okrutną zniewagą dla wolnej prasy i powinna wywołać oburzenie wśród wszystkich wolnych ludzi i rządów na całym świecie" – napisała gazeta w oświadczeniu na Twitterze.

Czytaj też: Korespondent "The Wall Street Journal" aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu 20 lat

"The Wall Street Journal" stanowczo zaprzeczył zarzutom postawionym 31-letniemu reporterowi, a przyjaciele i współpracownicy Gershkovicha opisali oskarżenia jako niedorzeczne.

Głos w sprawie zabrał laureat Pokojowej Nagrody Nobla, naczelny zdelegalizowanej w Rosji "Nowoj Gaziety" Dmitrij Muratow, który stwierdził, że zna Gershkovicha i stanowczo stwierdził, iż nie ma możliwości, by amerykański dziennikarz prowadził działalność szpiegowską.

W obronie Gershkovicha list protestacyjny podpisało 38 dziennikarzy, z kierownictwa m.in. z takich instytucji jak "The New York Times", "The Washington Post", BBC czy "The Guardian".

Do uwolnienia dziennikarza wezwał też amerykański prezydent Joe Biden.

Czytaj też: Autor okładki "Wprost" z główną nagrodą w ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy

(MAC, 03.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.