Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanał chrześcijański, dziecięcy i muzyczny wśród wstępnych zgłoszeń na miejsca na MUX 8

Nieformalne konsultacje zorganizowano, bo jak tłumaczył Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, chciał w tej sprawie mieć na uwadze stanowisko strony rynkowej (fot. Pixabay.com)

W nieformalnych konsultacjach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczących zagospodarowania trzech miejsc na ósmym multipleksie telewizyjnym wzięło udział ośmiu nadawców. Zgłosili propozycje 14 kanałów, w tym filmowego, chrześcijańskiego, muzycznego i dziecięcego - ustalił "Presserwis".

W czasie nieformalnych konsultacji, które trwały od 9 do 28 lutego, do KRRiT wpłynęły trzy zgłoszenia na kanały z filmami i serialami. Są to: stacja filmowo-rozrywkowa skierowana do grupy wiekowej 12-59, serialowo-filmowa (prezentująca polskie i zagraniczne filmy, zagraniczne seriale i programy edukacyjne o sztuce filmowej) oraz kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+.

Zgłoszono ponadto kanały: rozrywkowy z historiami prawdziwych ludzi (skierowany do grupy wiekowej 45-65+), kanał uniwersalny z treściami rozrywkowymi i popkulturowymi, telewizję wyspecjalizowaną, stację poświęconą wartościom chrześcijańskim i rodzinnym, wspierającą przywiązanie do tradycji i historii, stację rozrywkową z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+, kanał lifestylowy poświęcony zdrowemu trybowi życia, stację dla dzieci w wieku 3-6 lat prezentującą - jak to określono - mądre i bezpieczne seriale i edukację, a także kanał muzyczny - emitujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną.

Czytaj też: "MasterChef Junior" zaczął w TVN ósmy sezon z wyższą widownią niż siódmy

Do KRRiT trafiła propozycja kanału pop-up, czyli nadającego przez określony czas w roku. Jak uzasadnił zgłaszający go podmiot, byłaby to stacja o tematyce sezonowej, skierowana do grupy wiekowej 4+.

Przesłano też propozycje trzech kanałów, bez podawania ich tematyki.

Nieformalne konsultacje zorganizowano, bo jak tłumaczył Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, chciał w tej sprawie mieć na uwadze stanowisko strony rynkowej.

Konkursy na miejsca na MUX 8 będą mogły odbyć się po wydaniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zmiany decyzji rezerwacyjnej multipleksu. UKE ma podjąć decyzję w tej sprawie do końca marca. Ogłaszając konkursy KRRiT określi, czy będzie do nich można zgłaszać kanały uniwersalne czy wyspecjalizowane.

Emitel, operator ósmego multipleksu, wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej (TVP Kultura HD i TVP Kobieta) wybranymi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kanałami nadawców prywatnych złożył do UKE już na początku listopada 2022. TVP postanowiła opuścić MUX 8, gdyż otrzymała do dyspozycji cały MUX 6.

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media). Stacje te od dłuższego czasu notują wzrost udziałów w rynku, bo multipleks, na którym się znajdują, nadaje w starym standardzie naziemnym, więc jego sygnał jest dostępny też na starszych odbiornikach.

(MNIE, 22.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.