Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook przez 10 lat naruszał prywatność użytkowników w Holandii

Facebook wykorzystywał również dane wrażliwe, takie jak preferencje seksualne lub wyznanie religijne (fot. Pixabay.com)

Sąd w Amsterdamie zdecydował, że europejska spółka zależna Meta - Facebook Ireland - w sposób niewłaściwy wykorzystywała dane osobowe obywateli Holandii w latach 2010-2020 i stwierdził, że firma naruszyła prawo.

Grupa obywateli w pozwie zbiorowym stwierdzała, że Facebook wykorzystywał te dane przede wszystkim w celach reklamowych. "Dane osobowe zostały przekazane stronom trzecim bez poinformowania użytkowników Facebooka i bez podstawy prawnej" - stwierdzono.

Decyzję przekazano Facebook Ireland, ponieważ jest to część firmy nadzorująca przetwarzanie danych holenderskich użytkowników. Sprawa nie weszła jednak jeszcze w fazę, w której można by dochodzić odszkodowania.

Rzecznik powoda, Data Privacy Stichting, wyraził nadzieję na osiągnięcie ugody. Data Privacy została założona w 2020 roku jako partnerstwo między grupą kancelarii prawnych a Holenderskim Stowarzyszeniem Konsumentów w celu dochodzenia odszkodowania.

Sprawę do sądu skierowała Fundacja Ochrony Danych Osobowych (DPS). Zgodnie z wyrokiem Facebook wykorzystywał również dane wrażliwe, takie jak preferencje seksualne lub wyznanie religijne. Sędzia orzekł również, że platforma nie informowała w wystarczającym stopniu użytkowników o udostępnianiu ich danych osobowych innym podmiotom. Według sądu udostępniono nie tylko dane osobowe samych użytkowników, ale także dane osobowe ich znajomych.

Pozew podpisało 190 tys. użytkowników, ale może to zrobić każdy z 10 mln Holendrów. Meta będzie odwoływać się od orzeczenia.

(MAC, 16.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.