Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

24-godzinny strajk pracowników BBC. Największy od 13 lat

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) wyraziła poparcie dla strajku w BBC (fot. Wikimedia Commons/Another Believer)

Pracownicy BBC rozpoczęli wczoraj 24-godzinny strajk w ramach protestu przeciwko zwolnieniom i zmianom w strukturach treści lokalnych. Narodowy Związek Dziennikarzy (NUJ) zapowiedział, że w proteście weźmie udział blisko tysiąc osób.

Jason Horton, dyrektor ds. produkcji usług lokalnych w BBC, napisał, że to "trudny moment dla wszystkich" i wezwał do traktowania się nawzajem z "życzliwością i szacunkiem".

Strajk BBC nastąpił w dniu powszechnej akcji protestacyjnej w Wielkiej Brytanii, z udziałem nauczycieli, lekarzy, pracowników metra i kadr uniwersyteckich.

Pracownicy BBC protestują przeciwko planom zwolnienia prawie 50 zatrudnionych w ośrodkach lokalnych. Także przeciwko cięciom w programach radiowych. I temu, że BBC zlikwidowało "We Are England", regionalny dokumentalny program telewizyjny. Władze koncernu do niedawna twierdziły, że utrzymują poziom finansowania treści lokalnych, ale zmieniły priorytety. 19 mln funtów przeznaczonych na tradycyjne usługi nadawcze przeniesiono na produkcję online i multimedia.

Prawie 83 proc. członków NUJ opowiedziało się za strajkiem w głosowaniu korespondencyjnym (wzięło w nim udział 69 proc. zatrudnionych).

Pracownicy BBC nie zorganizowali większego strajku od 2010 roku, kiedy to doszło do 48-godzinnego zaprzestania pracy w związku ze sporem dotyczącym świadczeń emerytalnych.

(MAC, 16.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.