Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bauer wybiera rzecznika zaufania. Ma zapobiegać mobbingowi i innym nieprawidłowościom

Związek zawodowy w Bauerze powstał na początku lutego. Przystąpiła do niego prawie setka pracowników (fot. materiały prasowe)

Bauer zamyka drugą turę wyborów, po której zostanie ustanowione stanowisko rzecznika zaufania. Osoba wybrana do tej roli ma stanowić pomost pomiędzy kierownictwem firmy a pracownikami, zapobiegać ewentualnemu mobbingowi i innym nieprawidłowościom. W wydawnictwie wciąż trwają ruchy kadrowe.

Anita Zuchora, dziennikarka "Pani", która tworzyła w wydawnictwie związek zawodowy, zauważa, że pracownicy już teraz powinni korzystać z porad związkowców. Zwraca uwagę na sytuację prawną pracowników, którzy podpisali zgodę na odejście za porozumieniem stron. – Możliwe, że zdecydowali się podpisać takie porozumienie, a nie wiedzieli, że związek zawodowy może tutaj pomóc. Powstaliśmy niedawno i nie wszyscy pracownicy mają świadomość, że już działamy – mówi "Presserwisowi" Anita Zuchora, szefowa komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w wydawnictwie.

Czytaj też: Tygodnik „NIE” ma być wycofany z placówek Poczty Polskiej przez okładkę. Wbrew prawu prasowemu

Związek powstał na początku lutego. Przystąpiła do niego prawie setka pracowników. Wkrótce po powstaniu komisji do zatrudnionych w firmie trafił mail informujący, w jakich sytuacjach mogą zwracać się do związku. Jedną z nich jest właśnie propozycja rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Jak podkreślają związkowcy, pracownik nie musi jej przyjąć, bo m.in. traci prawo do zarejestrowania się jako bezrobotny.

Bauer wdraża politykę antymobbingową

Od początku marca ubiegłego roku do początku marca br. pracę w wydawnictwie straciło kilkanaście osób. Ostatnie zwolnienia nastąpiły, kiedy Bauer zamknął pięć tytułów ("Naj", "Przepis na Zdrowie", "Bliżej Ciebie", "Takie Jest Życie", "Cuda i Objawienia").

Czytaj też: Związkowcy z TVP proszą prezesa o 1 tys. zł świadczenia na Wielkanoc

Magdalena Ilkiewicz, communications manager Wydawnictwa Bauer, tłumaczy: – W związku z trwającą od jesieni 2021 roku reorganizacją struktury wydawnictwo rozstało się na mocy porozumienia stron z kilkoma osobami z zespołu miesięczników poradnikowych, w tym z Ewą Kustroń-Zaniewską, naczelną redakcji miesięczników poradnikowych. Tytuły, w których miały miejsce redukcje (miesięczniki poradnikowe) ukazywać się będą nadal, nie zmienia się ich profil ani wysoka jakość we wszelkich dotychczasowych aspektach – poinformowała "Presserwis".

W wydawnictwie trwa natomiast wdrażanie polityki antymobbingowej. Problem dojrzał, gdy w lipcu 2022 roku oskarżono o mobbing byłego redaktora "Chwili dla Ciebie" Jarosława Mrozka. Obecnie Bauer ma już odpowiednie dokumenty – kodeks niewłaściwych zachowań i procedury zgłaszania mobbingu.

Czytaj też: Reporterzy bez Granic o zagrożeniach dla polskich mediów. "Presja polityczna"

(PAR, 14.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.