Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Reprezentantów za całkowitym zakazem używania TikToka w USA

Z TikToka korzysta ponad 100 mln Amerykanów (fot. Pexels.com)

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA głosowała za projektem ustawy wyposażającej prezydenta Joego Bidena w uprawnienia do zakazania TikToka. Wprowadzenie takiej ustawy byłoby najdalej idącym ograniczeniem dotyczącym dowolnej aplikacji społecznościowej na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Dni TikToka w USA zdają się być policzone. Aplikacja należąca do chińskiego koncernu ByteDance została uznana za "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Amerykańscy prawodawcy głosowali stosunkiem 24 do 16 za przyznaniem administracji uprawnień pozwalających zakazania tej aplikacji, a także innych uważanych za zagrożenia bezpieczeństwa. Z TikToka korzysta ponad 100 mln Amerykanów.

Czytaj też: Australia nie wyłączy TikToka

"Każdy, kto pobrał TikTok na swoje urządzenie, dał KPCh [Komunistycznej Partii Chin] tylne wejście do wszystkich swoich danych osobowych. To balon szpiegowski w telefonie" – napisał na Twitterze Michael McCaull, członek komisji z ramienia partii Republikanów. Demokraci nie poparli projektu ustawy.

Ewentualna ustawa nie określa, w jaki sposób miałby zostać wprowadzony zakaz, daje jednak Bidenowi prawo do zakazania wszelkich transakcji z TikTokiem. To z kolei może uniemożliwić każdemu w Stanach Zjednoczonych dostęp do aplikacji lub jej pobranie na telefon.

Wcześniej Biały Dom dał agencjom rządowym 30 dni, aby upewnić się, że TikTok nie znajduje się na żadnych federalnych urządzeniach i systemach. Ponad 30 stanów USA, Kanady oraz instytucji politycznych Unii Europejskiej również zakazało pobierania TikToka na urządzenia służbowe.

Czytaj też: YouTube z zarzutami o zbieranie danych nieletnich

Do wprowadzenia ustawy jednak jeszcze daleka droga. Musiałaby zostać przyjęta przez cały Senat USA, kontrolowany przez Demokratów, zanim zostanie przekazana Bidenowi.

TikTok oświadczył tymczasem, że wydał ponad 1,5 mld dol. na rygorystyczne działania w zakresie bezpieczeństwa danych i odrzuca oskarżenia o szpiegostwo.

Czytaj też: W Polsce sprzedano już ok. 40 tys. egz. autobiografii księcia Harry’ego

(MAC, 03.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.