Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE i KRRiT opóźniają decyzję o wejściu kolejnych kanałów prywatnych na MUX 8

Zmiana decyzji rezerwacyjnej jest niezbędna do tego, żeby mogły odbyć się konkursy na miejsca zwolnione na ósmym multipleksie przez TVP (fot. Pixabay.com)

Urząd Komunikacji Elektronicznej ponownie odłożył wydanie decyzji w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że decyzja utknęła w konsultacjach w KRRiT. - Postępowanie będzie przedłużone - przekazał "Presserwisowi" we wtorek Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Termin został przedłużony już wcześniej, ale UKE znowu nie była w stanie wydać decyzji. Z naszych informacji wynika, że decyzja jest jeszcze konsultowana przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Teraz był okres urlopowy, nie było też posiedzeń. Pewnie sprawa ruszy z miejsca - mówi nam osoba z Krajowej Rady.

Jak ustaliliśmy, wydanie decyzji może zostać przedłużone o kolejnych 30 dni, choć jeśli dokumenty powrócą do UKE z KRRiT szybciej, to może zostać wydana wcześniej.

Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP, ocenia, że opóźnienie wydania decyzji dla MUX 8 to kolejny przykład na to, iż KRRiT kompletnie nie liczy się z wymogami rynku. - Krajowa Rada przyjęła formułę tajemniczego zarządcy. Nie bierze pod uwagę tego, że jakieś podmioty ponoszą straty (Emitel - przyp. red.). Liczy się tylko interes polityczny, jak to było w przypadku multipleksu z kanałami TVP - mówi Braun.

Zobacz też: Ponad 12 mln zł wydał resort zdrowia w TVP i Polskim Radiu w 2022 roku

Na początku listopada 2022 Emitel, operator ósmego multipleksu, złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej (TVP Kultura HD i TVP Kobieta) kanałami nadawców prywatnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w konkursach. TVP postanowiła opuścić MUX 8, gdyż otrzymała do dyspozycji cały MUX 6.

Zmiana decyzji rezerwacyjnej jest niezbędna do tego, żeby mogły odbyć się konkursy na miejsca zwolnione na ósmym multipleksie przez TVP. Ponadto przez opóźnienia w wydaniu decyzji Emitel musi ponosić dodatkowe koszty, bo nie otrzymuje opłat za miejsca, które wcześniej zajmowała TVP.

Na początku lutego informowaliśmy, że UKE przedłużył czas na podjęcie decyzji do końca lutego. Z naszych informacji wynika, że proces wydłużono, bo w ramach wymaganych prawem konsultacji KRRiT zdecydowała się wprowadzić do decyzji drobne korekty. Ani Urząd Komunikacji Elektronicznej, ani Emitel nie informowały, jaki był pierwotny termin wydania decyzji, ale zgodnie z zapisami wynikającymi m.in. z prawa telekomunikacyjnego, powinno to było nastąpić ok. miesiąca wcześniej.

- Nie mamy żadnych nowych informacji o statusie zmiany decyzji rezerwacyjnej - przekazała nam we wtorek Agnieszka Sobucka, menedżerka ds. komunikacji i PR oraz rzeczniczka prasowa firmy Emitel, która jest operatorem MUX 8.

KRRiT i UKE nie zawsze mają tak wolne tempo w podejmowaniu decyzji o zmianach rezerwacji częstotliwości. Rok temu, gdy do prezesa UKE Jacka Oko o zmianę rezerwacji dla MUX 3 z kanałami TVP zawnioskował Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, sprawę załatwiono w kilka dni. 22 marca wniosek wpłynął do UKE, tego samego dnia Urząd wszczął postępowanie dotyczące zmiany decyzji rezerwacyjnej dla TVP. Decyzję natychmiast uzgodniono z Witoldem Kołodziejskim, ówczesnym przewodniczącym KRRiT, a dwa dni później wydano nową decyzję dla TVP. Pozwoliło to TVP pozostać w starym standardzie naziemnym, przez co zyskała ona przewagę nad nadawcami prywatnymi, którzy musieli przejść na nowy system.

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media).

(MNIE, 01.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.