Temat: sprawa Ziętary

Dział: PRASA

Dodano: Luty 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Press Club Polska pierwszy raz przyzna Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Czeka na nominacje

Nagroda im. Jarosława Ziętary została ustanowiona 1 września 2022 roku, w 30. rocznicę porwania poznańskiego dziennikarza, przez Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary, Press Club Polska oraz rodzinę zamordowanego

Press Club Polska rozpoczął przyjmowanie nominacji do tegorocznych nagród. Obok znanych już Nagrody im. Dariusza Fikusa i Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego w tym roku Press Club pierwszy raz przyzna Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze.

Nagroda im. Jarosława Ziętary została ustanowiona 1 września 2022 roku, w 30. rocznicę porwania poznańskiego dziennikarza, przez Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary, Press Club Polska oraz rodzinę zamordowanego. Będzie przyznawana dziennikarzom tworzącym w języku polskim, za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa. Laureatami nagrody mogą być dziennikarze publikujący w mediach tradycyjnych i w internecie. Jej wysokość to 10 tys. zł.

Czytaj też: Pilne spotkanie związkowców z zarządem Agory ws. wydzielenia "Wyborczej" i Gazety.pl

Jury nagrody oceni m.in. efekty publikacji, skalę podjętego przez dziennikarza ryzyka podczas zbierania oraz na skutek publikacji materiału, a także zakres pracy włożonej w śledztwo.

"Pomysł nagrody imienia Jarka Ziętary ma długą historię. Chciałem ją ustanowić w 1995 roku, gdy umorzono pierwsze poznańskie (pseudo) śledztwo. Nie było wtedy do tego chętnych w Poznaniu, a sprawa Jarka w kraju nie było wówczas znana. Wzmożone starania o powołanie nagrody podjąłem od 2008 roku (wraz ze staraniami o podjęcie śledztwa) i chociaż sprawa Ziętary zaczęła wtedy przebijać się do szerszej świadomości, to wciąż nie było chętnych do jej ustanowienia" – napisał na swoim profilu facebookowym Krzysztof M. Kaźmierczak z Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Press Club Polska oczekuje również na zgłoszenia do Nagrody im. Dariusza Fikusa "za dziennikarstwo najwyższej próby". Można do niej zgłaszać teksty prasowe i internetowe opublikowane w 2022 roku. Wysokość nagrody to 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol.

Czytaj też: "Fakty" na czele programów newsowych w styczniu. "Panorama" poprawiła wyniki

Trzecia z nagród – Nagroda Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska zostanie przyznana za materiał opublikowany w mediach tradycyjnych i internecie, a dotyczący finansów osobistych, m.in. planowania finansowego, zarządzania finansami osobistymi, ubezpieczeń, consumer finance, zabezpieczeń emerytalnych, inwestowania, bankowości detalicznej czy instrumentów płatniczych.

Na zgłoszenia kandydatów do nagród Press Club Polska czeka do 28 lutego.

Czytaj też: "Maile Dworczyka": Krzysztof M. Załuski alarmował, że Radio Gdańsk "stoi po stronie PO" i zlustrował dziennikarzy

(PAR, 06.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.