Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś sejmowa komisja zajmie się ustawą pilotową. Operatorzy ostrzegają przed wysokimi kosztami wdrożenia

Dziś o 11 ma rozpocząć się posiedzenie sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, która zajmie się ustawą pilotową (fot. Pixabay.com)

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, w której zrzeszeni są nadawcy i operatorzy telewizyjni, szacuje, że przewidziane w tzw. ustawie pilotowej wdrożenie modelu zakupu przez klientów pojedynczych kanałów może kosztować rynek setki milionów złotych. Dziś projektem ma zająć się sejmowa komisja, która także do dziś musi złożyć Sejmowi swoje sprawozdanie z prac.

Przygotowane przez rząd przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej, poza zapewnieniem kanałom TVP pierwszych miejsc na pilocie, ma też narzucić operatorom telewizyjnym, czyli m.in. sieciom kablowym i platformom satelitarnym, obowiązek sprzedaży pojedynczych kanałów (à la carte). Obecnie stacje telewizyjne są sprzedawane klientom głównie w pakietach.

Czytaj też: "Fakty" na czele programów newsowych w styczniu. "Panorama" poprawiła wyniki

Jak podkreśla Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, model à la carte będzie znacznie droższy niż obecny pakietowy i w konsekwencji mniej dostępny dla klientów. "Model à la carte zahamuje rozwój rynku i wygeneruje setki milionów kosztów wdrożenia dla operatorów, co przełoży się na wzrost cen dostępu do telewizji płatnej" – podała Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Jak dodano, nigdzie w Europie nie ma obowiązku sprzedaży kanałów telewizyjnych pojedynczo. Wprowadzenie tego modelu będzie wymagało m.in. przeprojektowania i przebudowania wszystkich systemów operacyjnych operatorów i zawarcia przez nich nowych licencji z nadawcami stacji. Może też wiązać się z koniecznością wymiany dekoderów czy kart dostępowych u klientów.

Branża zrzeszająca m.in. operatorów i nadawców telewizyjnych apeluje więc o wycofanie wszystkich szkodliwych dla rynku przepisów oraz o transparentny dialog z sektorem.

Czytaj też: Polskie Radio w ogóle nie promowało Trójki w mediach w 2022 roku

Dziś o 11 ma rozpocząć się posiedzenie sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, która zajmie się ustawą pilotową. Także dziś komisja musi złożyć Sejmowi sprawozdanie ze swoich prac nad ustawą. Poprzednie posiedzenia komisji były odwoływane. Ostanie, z 26 stycznia, odroczono do dziś, bo posłowie PiS zgłosili pakiet poprawek do projektu. Zaproponowano w nim zmniejszenie liczby obowiązkowych kanałów, wybieranych przez KRRiT, z 30 do 10 (już bez przyznawania im miejsc na pilocie).

Jednak w dalszym ciągu pięć pierwszych kanałów ma być zarezerwowanych dla anten TVP. Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", zasada must carry/must offer ostatecznie obejmie jednak także Polsat, TVN, TV4 i TV Puls (w pierwszej wersji przepisów zostały z niej wykluczone), ale o ich kolejności na pilocie zdecydują operatorzy.

Czytaj też: "Maile Dworczyka": Krzysztof M. Załuski alarmował, że Radio Gdańsk "stoi po stronie PO" i zlustrował dziennikarzy

(MNIE, 06.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.