Dział: RADIO

Dodano: Luty 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przewodniczący KRRiT chce ukarać Tok FM za „podręcznik dla Hitlerjugend"

Radio Tok FM ubiega się obecnie o przedłużenie koncesji (fot. materiały prasowe)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce ukarać nadawcę radia Tok FM za nazwanie "Historii i Teraźniejszości" prof. Wojciecha Roszkowskiego "podręcznikiem dla Hitlerjugend".

KRRRiT w piątek po południu w lakonicznym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej poinformowała, że przewodniczący wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy "w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji".

Przepis ten mówi, że "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość".

Regulator nie podał, w jaki konkretnie sposób nadawca Tok FM miał naruszyć przepisy ustawy. 

"Do spółki Inforadio wpłynęło pismo z KRRiT, datowane na 2.02.2023 r., z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego w sprawie treści wyemitowanych na antenie Radia Tok FM. Zespół nadawcy ma 7 dni na zapoznanie się z aktami postępowania i złożenie oświadczenia - na pewno skorzystamy z tej możliwości i wkrótce przedstawimy swoje stanowisko w tej sprawie" - napisała w oświadczeniu redakcja rozgłośni.

Z informacji "Presserwisu" wynika, że postępowanie przewodniczącego ma związek z wypowiedzią prowadzącego "Pierwsze śniadanie w Toku" Piotra Maślaka, który 7 czerwca 2022 roku nazwał na antenie "Historię i Teraźniejszość" prof. Wojciecha Roszkowskiego "podręcznikiem dla Hitlerjugend".

"Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend chwilami, nie wszędzie" - powiedział Piotr Maślak.

Leszek Sosnowski, wydawca podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego, w rozmowie z serwisem wPolityce.pl w czerwcu uznał, że sformułowanie przekroczyło "nawet najbardziej swobodne granice norm dobrego obyczaju". "To powiadomiliśmy już Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o tej sprawie, postępowanie jest w toku, rozmawiamy także z naszymi prawnikami, aby skierować sprawę na drogę sądową. Takich rzeczy nie wolno puszczać płazem. Może się podręcznik nie podobać, może się przedmiot nie podobać, ale po pierwsze najpierw trzeba go poznać, a po drugie trzymać się w granicach elementarnej przyzwoitości To jest gorzej niż chamska odzywka, to jest pomówienie o propagowanie faszyzmu wśród młodzieży" - powiedział Sosnowski.

W październiku 2022 roku spółka Inforadio, nadawca Tok FM, złożyła do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji, obecna obowiązuje do 3 listopada 2023 roku.

(KOZ, 03.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.