Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Beata Pawlikowska powoła fundację pomocy chorym na depresję i schizofrenię

Opublikowanym na YouTubie filmem Beata Pawlikowska wywołała burzliwą dyskusję na temat sposobów leczenia depresji (screen: YouTube/Beata Pawlikowska)

Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka, youtuberka i dziennikarka – zamierza powołać fundację Wiedza i Nadzieja, działającą na rzecz osób z depresją i schizofrenią. Zamiar ogłosiła po tym, jak jej film na YouTube poświęcony tym problemom wywołał burzę.

Film "Depresja. Najnowsze badania naukowe" wywołał falę krytyki i hejtu, gdyż zdaniem krytyków zniechęcał do farmakologicznego leczenia depresji. Sama Beata Pawlikowska  broniła się, że przedstawia tylko wyniki badań naukowych i kilkukrotnie informowała w filmie, że nie należy leczyć depresji na własną rękę i bez kontaktu z lekarzem.

Pawlikowska: "Obowiązkiem dziennikarza jest poszukiwać"

Jednak dr Maja Herman, psychiatra oraz prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych, zorganizowała zbiórkę pieniędzy, by pozwać dziennikarkę za szerzenie nieprawdziwych informacji.

Czytaj też: List do „Press”. Beata Pawlikowska pyta o wolność słowa

Beata Pawlikowska zareagowała oświadczeniem z przeprosinami oraz zmieniła ustawienia swojego filmu na YouTube na prywatny. Natomiast w liście do polskich redakcji, który opublikował wyłącznie Press.pl, napisała: "Uważam, że obowiązkiem dziennikarza jest poszukiwać i przekazywać do wiadomości publicznej nowe informacje, nawet jeśli mogą być zaskakujące. Chciałabym wiedzieć, gdzie znajduje się granica wolności słowa i czy rzeczywiście popełniłam przestępstwo omawiając wyniki najnowszych badań".

Teraz Pawlikowska postanowiła pójść dalej i powołać fundację. "W ramach Fundacji Wiedza i Nadzieja będę prowadzić wywiady z naukowcami i lekarzami, którzy opowiedzą o swojej pracy, holistycznym podejściu do zdrowia i najnowszych sposobach leczenia" – napisała w wysłanej do PAP informacji. Pawlikowska zapowiedziała, że jej fundacja będzie wydawać książki poświęcone zdrowiu, w tym także zdrowiu psychicznemu oraz prezentować filmy na ten temat.

Czytaj też: Polska Press powinna zrezygnować z plebiscytu "Osobowość Roku". Nominowani nie chcą nominacji

(CP, JF, 24.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.