Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Proces Andrzeja Poczobuta będzie dużo dłuższy niż tydzień-dwa

Andrzej Poczobut pojawił się w sądzie w poniedziałek 16 stycznia. Kolejna data rozprawy nie jest znana (fot. Twitter.com/Wiasna)

Po rozpoczęciu w poniedziałek 16 stycznia procesu Andrzeja Poczobuta dalsze działania Sądu Obwodowego w Grodnie zostały wstrzymane. Nie ma terminu kolejnej rozprawy.

– To nie jest jedyny proces polityczny, takich w Białorusi toczą się setki. Wszystkie według podobnego scenariusza, a praktyka pokazuje, że wszystkie kończą się szybko – mówi Aleksy Dzikawicki, od 2007 roku szef redakcji programów informacyjnych w Biełsat TV. Sprawa Poczobuta potrwa jednak znacznie dłużej ze względu na nieplanowane przerwy.

Niezrozumiały taniec wokół procesu Poczobuta

Na dziwny status procesu jeszcze przed jego rozpoczęciem zwracała uwagę w "Presserwisie" redaktorka naczelna TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. – Wygląda, jakby białoruska władza odprawiała jakiś niezrozumiały taniec wokół tego procesu. Jakby chciała coś uzyskać: akceptację czy tolerancję dla swoich działań – mówiła po kolejnym odroczeniu procesu na początku stycznia tego roku.

Czytaj też: Andrzej Poczobut może dostać 12 lat. Proces rozpoczęty. "Na Białoruś wrócił stalinizm"

Aleksy Dzikawicki przypomina, że wielu więźniów politycznych siedzi w aresztach bez wyroku dłuższy czas. – Trzeba pamiętać, że warunki bytowania w aresztach na Białorusi są znacznie gorsze niż w więzieniach. Dlatego od zasądzonej kary odlicza się okres aresztowania w wymiarze półtora dnia za każdy dzień aresztu. To również dodatkowy element wywierania presji na aresztowanego, która ma go złamać.

Andrzej Poczobut, członek zarządu Związku Polaków na Białorusi, współpracownik "Gazety Wyborczej" i TVP, Dziennikarz Roku 2021 i 2011, został zatrzymany 25 marca 2021 roku. Od tamtego czasu, czyli przez ponad 660 dni, przebywa w areszcie, oskarżony o "podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym" i o działania o znamionach "rehabilitacji nazizmu". W październiku ub. r. białoruskie władze wpisały go na państwową "listę terrorystów".

Czytaj też: 86 dziennikarzy zginęło na świecie w 2022 roku

(PAR, 23.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.