Temat: social media

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TikTok wprowadza oznaczenia dla profili mediów powiązanych z rządem

W piątek tiktokowe profile Telewizji Polskiej nie miały jeszcze zapowiadanych oznaczeń (screen: TikTok)

TikTok wprowadza w Polsce i 39 innych krajach specjalne oznaczania dla mediów państwowych. Na razie profile TVP i Polskiego Radia nie zostały oznaczone.

Zgodnie ze swoją polityką wobec mediów państwowych TikTok oznakuje konta prowadzone przez organizacje medialne, których treści redakcyjne lub proces decyzyjny podlegają kontroli lub wpływowi rządów. Pilotażowe wdrożenia takiego systemu przeprowadzono w ubiegłym roku w Rosji, Ukrainie i Białorusi, dodając etykiety do treści mediów powiązanych z rządami tych krajów.

Czytaj też: Rosja nakłada karę na Apple – choć koncern w Rosji nie prowadzi działalności

"Oznaczanie twórców powiązanych z państwem ma zapewnić użytkownikom trafny i przejrzysty kontekst oraz uwrażliwić ich na to, że materiały te mogą przedstawiać punkt widzenia rządu" – informuje w komunikacie Piotr Żaczko, communication manager TikToka na Europę Wschodnią.

Mimo zapowiedzi wprowadzenia oznakowania na razie tiktokowe profile Telewizji Polskiej (m.in. TVP Sport, Bądźmy Razem TVP czy TVP World) nie mają odpowiednich znaczków. W piątek oznakowania nie miały również kanały stacji Polskiego Radia.

Oceniając niezależność danej organizacji medialnej, TikTok ma brać pod uwagę jej misję, praktyki redakcyjne i stosowane zabezpieczenia, kierownictwo i sposób zarządzania redakcją oraz rzeczywiste decyzje redakcyjne. Szczególną uwagę ma zwracać na media, które mogą być w znacznym stopniu uzależnione od państwowego finansowania – czy to bezpośrednio, czy też poprzez reklamy, pożyczki i dotacje.

Czytaj też: Donald Trump prosi Meta Platforms o przywrócenie konta na Facebooku

Oznaczenie jako medium państwowe nie jest ostateczne. TikTok przewidział procedurę odwoławczą. Medium zakwalifikowane jako rządowe będzie musiało przedstawić dodatkowe informacje potwierdzające jego suwerenność redakcyjną.

(PAR, 20.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.