Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szefowa CMWP broni Niezaleznej.pl przed TVN. Obrońców jest więcej

TVN domaga się od Niezależnej zakazu krytycznych publikacji i wpłaty 100 tys. zł na Fundację TVN (kolaż: PAR)

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP broni portalu Niezalezna.pl, który został pozwany przez TVN za cytowanie obraźliwej w stosunku do tej stacji wypowiedzi Tomasza Sakiewicza, jaka padła podczas rozmowy na antenie TVP Info.

Telewizja TVN pozwała spółkę Słowo Niezależne – wydawcę portalu Niezalezna.pl – i redaktora naczelnego portalu Grzegorza Wierzchołowskiego o naruszenie dóbr osobistych z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń.

Czytaj też: HFPC krytykuje postępowanie przewodniczącego KRRiT w sprawie ukarania TVN

TVN domaga się od sądu nakazu "zaniechania rozpowszechniania w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie, Pozwanemu 1 [Słowo Niezależne] w szczególnie w serwisie internetowym Niezalezna.pl oraz Pozwanemu 2 [Grzegorz Wierzchołowski] w szczególności w serwisie internetowym Niezalezna.pl, w dzienniku "Gazeta Polska Codziennie" i w czasopiśmie "Gazeta Polska" [...] informacji, że:

  • TVN kłamie
  • TVN podaje informacje, które chronią Putina
  • TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej
  • publikacje TVN są zmanipulowane
  • na okres 1 roku".

Wcześniej Niezalezna.pl w jednym z materiałów zacytowała wypowiedź Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej", który na antenie TVP Info miał stwierdzić: "Kłamią w żywe oczy. [...] TVN powiedział, że wykluczono eksplozje, zamach. [...] TVN podaje informacje, które chronią Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku".

Czytaj też: TVN 24 liderem kanałów informacyjnych w 2022 roku

W obronę wzięła portal Niezalezna.pl Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP. "W mojej ocenie jest to skandaliczny pozew, bo nie wyobrażam sobie sytuacji, w której media muszą walczyć z innymi mediami za pośrednictwem sądów. Jest to przejaw cenzury, zamykania ust, w tym wypadku portalowi Niezalezna.pl oraz red. Tomaszowi Sakiewiczowi" – mówiła w rozmowie z portalem.

Nie tylko Hajdasz broni portalu. W ciągu doby od publikacji informacji o pozwie po stronie Niezalezna.pl stanęli m.in. Rafał Ziemkiewicz, Joanna Lichocka, Dominik Tarczyński, Michał Rachoń, Piotr Müller i Marek Suski. W sumie portal opublikował na ten temat przynajmniej osiem tekstów, od informacji o samym pozwie po sondę z pytaniem o prawdomówność TVN. Wszystkie materiały zawierają tekst "TVN kłamie" lub cytaty z wypowiedzi Sakiewicza.

Czytaj też: TSUE przyznaje, że w TVP mogło dojść do dyskryminacji

(PAR, 13.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.