Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 31, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Co nas zdziwiło w 2022 roku? Subiektywny wybór Press: sprawy dziwne (czasem śmieszne)

Co nas zdziwiło w 2022 roku? Dziwne decyzje kadrowe, transfery, wybory polityczne. Kurski, Świrski, Skórzyński jako kogut (na zdjęciu), Szczuka i inni

To był bardzo ciekawy rok. Wybraliśmy jednak tylko te wydarzenia i sytuacje, które nas zdziwiły – nie zawsze są to najważniejsze wydarzenia roku 2022, choć niektóre z pewnością są symptomatyczne i świadczą o tym, jakie problemy trapią dziś środowisko dziennikarskie.

Nie ma tu więc decyzji Edwarda Miszczaka o zamianie gabinetu w TVN na gabinet w Polsacie, nie ma wymiany prezesa Ringier Axel Springer Polska, nie ma znaczącej roszady na stanowisku naczelnego w „Newsweeku Polska”, nie ma drastycznych cięć kadrowych i produktowych w kilku największych polskich wydawnictwach.

Lektura tej listy może tu i tam wywołać uśmiech – jednak niemal zawsze zaprawiony goryczą.

***

Krzysztof Ziemiec z TVP, prowadzący też rozmowy w RMF FM, odczytał 1 września na warszawskim Zamku Królewskim "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej", który rządowi służy za podstawę do wysuwania roszczeń wobec Niemiec. Nie uważał jednak, że w ten sposób wyszedł z roli dziennikarza na rzecz wodzireja partyjnej imprezy i nie miał sobie jednak nic do zarzucenia. "Nie była to prezentacja rządowa, a tym bardziej partyjna" - obwieścił.

*** 

Radio Tok FM po ośmiu latach zakończyło współpracę z Piotrem Najsztubem, autorem audycji "Prawda nas zaboli". Najsztub twierdzi, że to z powodu zdania "nie zdziwiłbym się, gdyby Donald Tusk podszedł do Morawieckiego i dał mu w pysk", co redaktorka naczelna stacji zinterpretowała jako nawoływanie do przemocy. Agora - współwłaściciel Tok FM - zmianę tłumaczy nową ramówką.

***

Kazimiera Szczuka zadebiutowała jako prowadząca "Popołudniową rozmowę RMF FM" i od razu wywołała falę negatywnych komentarzy. Rozmowę z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim przerywała żądaniami, by ten przestał mówić. Myliła fakty, kwoty i daty, a gdy polityk prostował, wchodziła mu w słowo: "Zdaje się jednak, że to ja prowadzę tę rozmowę, a nie pan i chciałabym, aby pan przestał mówić". Mimo słabego początku stacja uznała, że Szczuka nie zniknie z anteny. Dziennikarka na Twitterze przeprosiła: "To było niegrzeczne, niekulturalne, niestosowne, niegodne i po prostu głupie i chamskie".

Press

Kazimiera Szczuka krytykowana za rozmowy w RMF FM (screen: RMF FM)

***

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia kilkudziesięciu członkom Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Krzyżem oficerskim Polonia Restituta odznaczony został m.in. Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Uzasadnienie: za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa.

 ***

Marta Kielczyk dołączyła do grona prowadzących główne wydanie "Wiadomości" w TVP 1. Program będzie prowadzić na zmianę z dotychczasowymi prezenterami: Danutą Holecką, Edytą Lewandowską i Michałem Adamczykiem. Kielczyk nie chciała komentować powodów objęcia funkcji w głównym propagandowym programie telewizji publicznej.

Press

W przeszłości Marta Kielczyk prowadziła m.in. program "Kawa czy herbata" - dla jej wizerunku byłoby lepiej, gdyby tam została

***

To świetne: konkurencyjne serwisy Onet i Wirtualna Polska prowadziły śledztwo dziennikarskie w tej samej sprawie i zamiast wyścigu na czas zdecydowały się na współpracę. Publikacje w tej samej sprawie - ale odrębnie napisane przez dziennikarzy każdego serwisu - trafiły do sieci tego samego dnia. Autorzy Łukasz Cieśla i Szymon Jadczak przypadkowo dowiedzieli się o tym, że wspólnie badają ten sam temat. Uznali, że jest to kwestia ważna pod względem społecznym, a konkurencja nie wpłynie dobrze na ich pracę. Tekst dotyczył afery w branży spożywczej: karmienia kurczaków tłuszczami do produkcji smarów. Brawo.

***

Jest nowy skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Hanna Karp i Marzena Paczuska zostały powołane przez prezydenta RP, Sejm powołał Agnieszkę Glapiak i Macieja Świrskiego, a Senat Tadeusza Kowalskiego. Przewodniczącym został Świrski. Tu nawet nie ma co komentować.

Press

Maciej Świrski jest założycielem i prezesem Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. (fot. Piotr Molęcki/East News)

***

Nowym prezesem Polska Press (PKN Orlen) jest Stanisław Bortkiewicz, który zastąpił Tomasza Przybka. Przybek pełnił tę funkcję od maja 2021 roku, teraz odszedł z firmy. Przez ostatnie siedem lat Bortkiewicz - bliski współpracownik Jacka Kurskiego - związany był z Telewizją Polską, gdzie nadzorował przeprowadzenie reformy organizacyjnej TVP, jako dyrektor biura spraw korporacyjnych Telewizji Polskiej. Jednocześnie był doradcą zarządu Orlenu ds. rynku mediów. W przeszłości Bortkiewicz pracował m.in. jako prezes Ursusa oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

*** 

Jacek Kurski, były prezes TVP, został przedstawicielem Polski w radzie dyrektorów wykonawczych Banku Światowego. Zdaniem dziennikarzy ekonomicznych jego nominacja jest absurdalna, ma charakter czysto polityczny, a Kurski nie ma żadnych kompetencji, aby ją pełnić. "Mniej zdziwiłaby mnie okolicznościowa moneta NBP z Jackiem Kurskim niż delegowanie go na AED w Banku Światowym" - tak Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego Business Insider Polska, na gorąco skomentował tę informację. Lukratywne stanowisko Kurski zawdzięcza prezesowi Narodowego Banku Polskiego Adamowi Glapińskiemu, który zgłosił go jako gubernator RP w Banku Światowym

***

Szefowa "Wiadomości" TVP 1 Danuta Holecka pozostaje w komisji etyki Telewizji Polskiej na kolejną kadencję. Z poprzedniego składu komisji obok Danuty Holeckiej na kolejną kadencję zarząd TVP powołał jeszcze pięć osób: Annę Dudę (TVP 3 Lublin), Stanisława Królaka (TVP Historia), Krzysztofa Nowinę-Konopkę ("Wiadomości" TVP 1), Mariusza Jarosiewicza ("Teleexpress" TVP 1) i Przemysława Wenerskiego ("Alarm" TVP 1). Rafał Wolski natomiast (TVP 3 Warszawa), zastąpił Krzysztofa Ziemca ("Teleexpress" TVP 1).

Press

Danuta Holecka pozostanie prowadzącą "Wiadomości" (screen Wiadomosci.tvp.pl)

***

Wycofanie z emisji wszystkich odcinków programu dla dzieci "Ziarno" z udziałem ks. Andrzeja Dębskiego oraz natychmiastowe zakończenie współpracy z duchownym - takie decyzje podjęła Telewizja Polska po ujawnieniu obscenicznej korespondencji, jaką ksiądz prowadził z internautką. To efekt materiału, jaki opublikowała „Gazeta Wyborcza", traktującego o wulgarnych filmach i wiadomościach z pornograficznymi treściami, jakie ksiądz wysyłał jednej z internautek.

***

Spółka AMS przyjęła zamówienie od Michała Marszała, prowadzącego profile społecznościowe „Tygodnika NIE”, na wywieszenie plakatu pod warszawską siedzibą tej partii, ale w ostatniej chwili się wycofała. Firma tłumaczy, że to ze względu "na wysokie ryzyko zniszczenia nośnika wskutek aktów wandalizmu". Chodzi o plakat o treści „Nadchodzi koniec, Jarosławie’. Michał Marszał środki na wykupienie powierzchni reklamowej za kilkanaście tysięcy złotych zebrał na Patronite. Zapowiada, że hasło i tak pojawi się pod warszawską siedzibą PiS w formie plakatu na ciężarówce lub ilustracji wyświetlonej na murze.

*** 

Krzysztof Skórzyński wrócił w_TVN 24 do omawiania tematów politycznych po ponad czterech miesiącach przerwy. Pomogła mu w tym reorganizacja anteny, która po rosyjskiej inwazji przez całą dobę nadawała informacje na temat wojny. Skórzyński został zawieszony w obowiązkach w drugiej połowie września zeszłego roku po opublikowaniu e-maili z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera. Wynikało z nich, że co najmniej dwukrotnie dziennikarz doradzał politykowi. Skórzyński początkowo zaprzeczał: „Nigdy nie wymieniałem w tej sprawie maili z ministrem Dworczykiem. Nigdy także w żaden, podkreślam – w żaden sposób – nie »doradzałem«”. Gdy jednak kolejne maile dowiodły, ze przesyłał porady Dworczykowi, zamilkł. Ostatecznie nie przeprosił ani za doradzanie politykowi, ani za kłamstwo w tej sprawie. Stacja usunęła go z redakcji „Faktów”, w której był reporterem. TVN 24 zrezygnował tez z emisji jego programu „Sprawdzam”. Później Skórzyński zajmował się obsługą reporterską Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pokazał się też w widowisku TVN „Mask singer” jako kogut, a teraz bryluje w „Dzień dobry TVN”.

Press

Krzysztof Skórzyński był dziennikarzem politycznym. Ale doradzał ministrowi rządu. Później okazało się, że jest kogutem na scenie „Mask Singer”

***

Bez koncertu Stinga i udziału kilkudziesięciu osobowości telewizyjnych, które zbojkotowały imprezę, odbyła się transmitowana w TVP 1 gala wręczenia nagród Wiktory 2021. Sting zrezygnował z występu po tym, gdy narosły wątpliwości wobec udziału TVP w tym przedsięwzięciu. W różnej firmie od Wiktorów zdystansowało się kilkudziesięciu polskich twórców. Wszyscy podkreślali, że nie wezmą udziału w imprezie firmowanej przez telewizje publiczna, „która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami”.

***

Sejm przegłosował poprawkę zwiększająca w 2023 r. do 2,7 mld zł rekompensatę abonamentową dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Do mediów publicznych trafi o 700 mln zł więcej, niż w 2022 roku. Podziałem pieniędzy zajmie się KRRiT, w poprzednich latach ich większość trafiała do telewizji publicznej. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę do 30 stycznia 2023 roku.

***

Z TVN 24 odszedł Marcin Meller, przez 14 lat gospodarz "Drugiego śniadania mistrzów". Widownia programu dochodziła do prawie 700 tys. widzów. "Cytując klasyka: wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija. Po blisko czternastu latach zarwanych weekendów czas powiedzieć stop" - poinformował Marcin Meller. "Łezka kręci się w oku, ale już nie daję rady, po prostu. Czas ucieka, wieczność nie czeka, starczy mówienia, że tatuś w sobotę znowu w pracy. Jednak nie mówię »żegnajcie«, a tylko »do widzenia«. Zawieszam współpracę z TVN 24 w przyjaznej atmosferze, więc kto wie co przyniesie przyszłość" - wyjaśnił Marcin Meller. TVN 24 zaczął emitować "Drugie śniadanie mistrzów" Marcina Mellera 24 stycznia 2009 roku. Początkowo program był emitowany z kawiarni Szparka na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Teraz Meller szuka potencjalnych partnerów do nowego projektu na YouTubie zatytułowanego „Drugie śniadanie Mellera”. 

***

Onet zakończył produkcję podcastu politycznego "Stan po Burzy". Miało to związek z odsunięciem prowadzącej Agnieszki Burzyńskiej od zajmowania się tematami politycznymi z uwagi na potencjalny konflikt interesów (związek z politykiem). W zamian nadawany jest nowy cykl zatytułowany "Stan wyjątkowy", prowadzony przez Andrzeja Stankiewicza, Dominikę Długosz, Kamila Dziubkę i Renatę Grochal.

(CP, 31.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.