Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google i YouTube pozwane za nieprzestrzeganie prywatności dzieci

Prawo stanowe nie pozwala firmom takim jak YouTube na regulowanie gromadzenia danych osobowych dzieci poniżej 13. roku życia (fot. Unsplash.com/Hello I'm Nik)

Amerykański sąd apelacyjny wznowił postępowanie dotyczące pozwu zbiorowego wobec YouTube oraz Google, związanego z naruszeniem w sieci prywatności dzieci.

Serwisowi należącemu do koncernu Google zarzuca się śledzenie aktywności użytkowników w wieku poniżej 13 lat, w celu kierowania do nich reklam bez zgody rodziców. W orzeczeniu 9. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych w Seattle wyjaśnił, że Kongres USA nie próbował zapobiegać roszczeniom dotyczącym prywatności opartym na prawie stanowym, kiedy podpisywał federalną ustawę znaną jako COPPA. Prawo to zezwala Federalnej Komisji Handlu i stanowym prokuratorom generalnym, ale nie prywatnym powodom, na regulowanie gromadzenia danych osobowych dzieci poniżej 13. roku życia.

Czytaj też: Mastodon ma 2,5 mln użytkowników. Konkurent Twittera rośnie w siłę

W odnowionym pozwie przeciwko Google zarzuca się, że gigant technologiczny naruszył przepisy stanowe. Ponadto padają twierdzenia, że dostawcy treści dla YouTube, w tym The Cartoon Network, DreamWorks Animation, Hasbro Inc. i Mattel Inc., zachęcali dzieci do oglądania kanałów, wiedząc, że ich zachowanie w internecie będzie śledzone. W pozwie zarzuca się, że firma Google zaczęła przestrzegać ustawy COPPA dopiero w styczniu 2020 roku.

Pozew został oddalony w lipcu 2021 roku, jednak teraz sąd apelacyjny zdecydował o wznowieniu procesu. Kwota, jaką Google miałoby zapłacić, sięga 170 mln dol.

Czytaj też: Allegro zapłaci 210 mln zł kary za faworyzowanie własnego sklepu i stosowanie niedozwolonych klauzul

(MAC, 30.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.