Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meksykańscy dziennikarze piszą do prezydenta i krytykują go za wspieranie przemocy

Samochód dziennikarza znów został ostrzelany, na szczęście tym razem zamach się nie powiódł (screen: YouTube/Imagen Noticias)

Grupa wpływowych meksykańskich dziennikarzy wystosowała list otwarty do prezydenta kraju Andrésa Manuela Lópeza Obradora, apelując o zaprzestanie krytykowania mediów i prowokowania do przemocy. Meksyk jest krajem, w którym w tym roku zginęło najwięcej dziennikarzy na świecie.

Meksyk może pogrążyć się w "jeszcze bardziej krwawej" epoce śmiercionośnej przemocy wobec prasy, jeśli jego populistyczny przywódca nie przestanie nękać mediów – ostrzegło wielu czołowych dziennikarzy. W ubiegłym tygodniu po zamachu na telewizyjnego i radiowego prezentera Ciro Gomeza Leyvę prezydent mówił m.in. o tym, że zaatakowany nieraz działał na nerwy. Środowisko dziennikarskie uznało to za brak potępienia dla aktów przemocy. Dwie niezidentyfikowane osoby na motocyklu oddały wówczas strzały z broni palnej w kierunku prezentera, ale tym razem zamach się nie udał.

Czytaj też: "The Guardian" zaatakowany przez hakerów, ale sobie poradził

W liście otwartym sygnatariusze, wśród których są dziennikarze z głównych gazet oraz portali – "El Universal", Excélsior, Milenio i Reforma, mocno skrytykowali postawę prezydenta. "Nasze oburzenie tym incydentem prowadzi do żądania, aby prezydent Andrés Manuel López Obrador zaprzestał nękania krytycznych wobec siebie dziennikarzy. Oszczerstwo, które zastąpiło debatę ideową, jest zaproszeniem do przemocy fizycznej wobec dziennikarzy napiętnowanych przez prezydenta" – napisali.

W trakcie sześcioletniej kadencji Obradora zginęło już 45 dziennikarzy. Według różnych źródeł – w tym roku zamordowano od 13 do 18 przedstawicieli mediów.

Czytaj też: Twitter nadal tnie koszty. Odchodzi kolejna szefowa

(MAC, 23.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.