Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jerzy Skolimowski z "IO" na shortliście kandydatów do Oscara

Jerzy Skolimowski (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Polski "IO" znalazł się na shortliście 15 kandydatów do Oscara dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła krótkie listy w dziesięciu kategoriach.

Polskiego tytułu nie było na liście niedawno ogłoszonych nominacji do Złotych Globów. Jako głównych faworytów w tej kategorii wymienia się niemiecką adaptację powieści Ericha Marii Remarque'a, której akcja toczy się podczas I wojny światowej - "Na Zachodzie bez zmian" oraz meksykański "Bardo, fałszywa kronika prawd" w reżyserii Alejandro G. Inarritu, który ma już na koncie Oscary (autora m.in. "Birdmana", "Zjawy , "21 gramów"). W gronie zgłoszonych 84-letni Skolimowski także należy jednak do najbardziej znanych twórców, a "IO" zdobyło nagrodę Jury na tegorocznym Festiwalu w Cannes.

Głównym bohaterem jego filmu jest osiołek występujący w cyrku z młodą artystką, później kilkakrotnie zmienia właścicieli, a jego losy przybierają dramatyczny obrót.

W konkurencji na Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy wystartują: "Argentyna, 1985" (Argentyna), "W gorsecie" (Austria), "Blisko" (Belgia), "Powrót do Seulu" (Kambodża), "Holy Spider" (Dania), "Saint Omer" (Francja), "Last Film Show" (Indie), "Cicha dziewczyna" (Irlandia), "Bardo, fałszywa kronika prawd" (Meksyk), "Turkusowa suknia" (Maroko), "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy), "Joyland" (Pakistan), "Podejrzana" (Korea Południowa), "Cairo Conspiracy" (Szwecja), "IO" (Polska).

Pozostałe kategorie, w których ogłoszono shortlisty: Pełnometrażowy film dokumentalny, Krótkometrażowy Film Dokumentalny, Charakteryzacja i Fryzury, Muzyka, Piosenka, Krótkometrażowy Film Animowany, Krótkometrażowy Film Aktorski, Dźwięk i Efekty Specjalne.

Akademicy będą głosować na nominacje w dniach 12-17 stycznia, a 24 stycznia poznamy pełną listę nominowanych we wszystkich kategoriach. 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca.

(MAC, 22.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.