Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po publikacjach dziennikarki abp Jędraszewski odszedł z rady kościelnej fundacji

Kanał dziennikarki na YouTube ma 2,31 tys. subskrybentów (screen: YouTube/Monika Białkowska: wyłącznie na żywo)

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zrezygnował z członkostwa w Radzie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", tłumacząc to krytycznymi publikacjami na jego temat. Ich autorką była dziennikarka Monika Białkowska.

O sprawie poinformował serwis internetowy czasopisma "Więź", który dotarł do treści pisma abp. Marka Jędraszewskiego do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz do kard. Kazimierza Nycza, przewodniczącego Rady Fundacji.

Jędraszewski: "Proszę o przyjęcie rezygnacji"

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski, która też powołuje jej władze.

Czytaj też: Boniek i śmietanka polskiego biznesu podpisali list otwarty ws. Sawickiego, szefa Kanału Sportowego

"W związku z przyznaniem nagrody »Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka« (przyznaje ją kapituła powoływana przez Fundację »Dzieło Nowego Tysiąclecia« – przyp. red.) redakcji poznańskiego tygodnika »Przewodnik Katolicki«, którego przed laty miałem zaszczyt być redaktorem naczelnym, a którego jedna z pań redaktor od pewnego czasu jest łaskawa dość systematycznie krytykować moją skromną osobę, zdaję sobie sprawę z tego, że moja dalsza obecność w gronie Rady Fundacji »Dzieło Nowego Tysiąclecia« byłaby dla niej rzeczą wielce krępującą i wstydliwą. W związku z powyższym uprzejmie proszę o przyjęcie rezygnacji z mojego dalszego uczestnictwa w tym zacnym Gronie. Z wyrazami jedności w Chrystusie Panu" – napisał abp Marek Jędraszewski.

Chodzi o Monikę Białkowską z "Przewodnika Katolickiego" oraz internetowego programu "Reportaż z wycinków świata", publikowanego m.in. na YouTube. Dziennikarka w sierpniu poinformowała, że kierowana przez abp. Jędraszewskiego archidiecezja krakowska nie opublikowała diecezjalnej syntezy synodalnej, gdyż dokument prawdopodobnie krytykował też samego metropolitę.

"Okazuje się, że program słuchany jest w wysokich kręgach"

Z kolei na kanale na YouTube dziennikarka krytycznie wypowiadała się m.in. na temat kazań abp. Jędraszewskiego.

Czytaj też: „Dziennik Wschodni” w nowych rękach, odwołano naczelnego

"Z pewną taką nieśmiałością zapraszam dziś na program, bo okazuje się, że słuchany jest jednak w wysokich kręgach i porusza tam emocje" – skomentowała Monika Białkowska na profilu "Reportaż z wycinków świata" w mediach społecznościowych.

Kanał dziennikarki na YouTube ma 2,31 tys. subskrybentów.

Czytaj też: Wydawnictwo Bauer zamyka pięć tytułów i zwalnia ludzi. "Kryzys na rynku"

(MNIE, 25.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.