Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT chce zbadać, czy Tusk sieje nienawiść. Co mówi art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji?

Maciej Świrski, nowy szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapowiedział analizę słów Tuska (fot. Piotr Molęcki/East News)

Słowa Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej, ze spotkania w Sępólnie Krajeńskim oburzyła prawicowych komentatorów. Reakcja Macieja Świrskiego, nowego szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, była natychmiastowa. Na Twitterze zapowiedział "analizę całości".

Tusk podczas kolejnego spotkania z wyborcami oceniał polską rzeczywistość także przez pryzmat działalności mediów publicznych. Mówił m.in.: „Jeśli my przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej, nie żeby mówili 'Tusk jest geniusz, a Kaczyński – Żyd' - no tak rzucam - tylko żeby była znowu normalna Telewizja Publiczna, ludzie o różnych poglądach, debata, zobaczycie jak szybko istotna grupa dziś zaczadzonych propagandą, wróci do rozumnego, spokojnego myślenia".

Prawicowe media natychmiast oceniły, że Tusk w Sępólnie Krajeńskim "zdołał obrazić wyznawców judaizmu".

Maciej Świrski, nowy szef KRRiT, włączył się w dyskusję na Twitterze. "Zlecę Departamentom Monitoringu oraz Prawnemu KRRiT analizę całości tego materiału video (o ile był emitowany w którejś z telewizji) w celu stwierdzenia kontekstu oraz czy nie doszło do szerzenia rasizmu oraz użycia mowy nienawiści" - napisał.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie może oczywiście oceniać słów polityków - nie do tego jest powołana. Może natomiast, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, oceniać media, które emitują kontrowersyjne treści.

W art 18. tej ustawy z 29 grudnia 1992 r. czytamy, że "1. Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość. 2. Audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".

Analiza prawna będzie istotna, by uznać, kiedy relacja ze spotkania Tuska była emitowaniem materiału, który zawiera "mowę nienawiści", a kiedy była zwyczajową treścią informacyjną. KRRiT może nałożyć grzywnę na nadawcę, który naruszył przepisy.

(MAT, 13.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.