Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Hanna Karp z uczelni o. Rydzyka typowana do nowej KRRiT. Bada new age i satanizm

Hanna Karp jest związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnią o. Tadeusza Rydzyka (screen: YouTube/TVP Info)

Hanna Karp, medioznawczyni związana z mediami o. Tadeusza Rydzyka oraz autorka raportu, w wyniku którego TVN 24 otrzymał rekordową karę od KRRiT, typowana jest do roli członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - nieoficjalnie ustalił "Presserwis".

Hanna Karp miałaby zostać zgłoszona do KRRiT przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej nazwisko wymieniają nasi rozmówcy z Rady.

"Prezydent RP nie powołał dotychczas członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie przepisu art. 7 ust 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2022 r. poz. 1722). Sprawa pozostaje w toku procedury nominacyjnej. Informacja o powołaniu nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie podana do wiadomości publicznej" - poinformowało nas w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Czytaj też: Maciej Świrski i Agnieszka Glapiak - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nowych członków

Hanna Karp jest związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnią o. Tadeusza Rydzyka. Pełni też rolę komentatorki np. w Radiu Maryja. Jest doktorem nauk teologicznych i medioznawczynią oraz ekspertką obecnego członka KRRiT Janusza Kaweckiego, również mocno związanego ze środowiskiem o. Tadeusza Rydzyka. Bada m.in. new age, sekty, nowe ruchy religijne. Wydała np. "Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce", a także "Ezoteryzm, okultyzm, satanizm w Polsce".

Karp stworzyła raport, na podstawie, którego KRRiT nałożyła karę 1,48 mln zł na TVN SA, nadawcę telewizji TVN 24. Po demonstracjach przed Sejmem w grudniu 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła monitoring programów TVN, Polsatu, TVP, TVN 24, Polsat News i TVP Info, które zostały wyemitowane w apogeum fali protestów. Po przeanalizowaniu materiałów KRRiT nałożyła 1,48 mln zł kary na TVN SA, lecz później wycofała się z tej decyzji. Karę nałożono za naruszenie artykułu 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji "poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Za przygotowanie raportu Karp otrzymała 5 tys. zł brutto.

Czytaj też: Kto jest kim w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji

W skład nowej KRRiT wejdą też - to już pewne - Maciej Świrski (założyciel i prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom) i Agnieszka Glapiak (kierująca Centrum Operacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej), powołani przez Sejm, a zgłoszeni przez klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei Senat do Krajowej Rady powołał już wskazanego przez opozycję medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego.

Poseł Platformy Obywatelskiej Piotr Adamowicz podał w połowie września, że prezydent Andrzej Duda do KRRiT ma zgłosić Marzenę Paczuską (byłą szefową "Wiadomości" TVP 1) i swojego doradcę społecznego Tadeusza Deszkiewicza (od 2016 roku prezesa mazowieckiego publicznego Radia dla Ciebie). W rozmowie z "Presserwisem" Deszkiewicz jednak temu zaprzeczył. - Nic o tym nie wiem, nikt mi tego nie proponował. Nie chciałbym opuszczać radia, w którym jest mi dobrze i w którym mam szansę robić dużo dobrych rzeczy - stwierdził.

Kadencja nowej KRRiT rozpoczyna się wraz z powołaniem ostatniego członka. Do tego czasu obowiązki pełnią dotychczasowi członkowie Rady: Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

(MNIE, KOZ, 23.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.