Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 06, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Iwan Safronow skazany przez rosyjski sąd na 22 lata więzienia

Iwan Safronow pozostał niewzruszony, nie poszedł na układ z władzą (screen: YouTube/Sky News)

W poniedziałek rosyjski sąd skazał byłego dziennikarza Iwana Safronowa na 22 lata więzienia za zdradę stanu i ujawnianie tajemnic państwowych. Prokuratura żądała 24 lat pozbawienia wolności.

FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) nigdy nie przedstawiła dowodów. Serwis Projekt opublikował materiał, w którym porównał twierdzenia z aktu oskarżenia z danymi ze źródeł otwartych.

Czytaj też: "Nowaja Gazieta" definitywnie traci licencję na działalność w Rosji

Proste wyszukiwanie w internecie pokazało, że oskarżenia wobec Iwana Safronowa są bezpodstawne. Informacje, którymi posługiwał się w czasie pisania artykułów, były w domenie publicznej, gdzie mógł je zobaczyć każdy.

Kilka dni przed ogłoszeniem wyroku otrzymał propozycję pójścia na układ. Gdyby się zgodził, wyrok prawdopodobnie wyniósłby 12 lat. Jednak nie zgodził się.

Safronow zajmował się sprawami wojskowymi i pisał dla gazet "Wiedomosti" i "Kommiersant". Potem został doradcą szefa rosyjskiej agencji kosmicznej – na dwa miesiące przed aresztowaniem w lipcu 2020 roku.

Czytaj też: Nowy prezes TVP. Kurski nic nie wiedział o odwołaniu, Matyszkowicz został uprzedzony

Safronow zaprzecza oskarżeniom o przekazywanie Czechom, krajowi członkowskiemu NATO, tajemnic wojskowych dotyczących sprzedaży rosyjskiej broni na Bliskim Wschodzie i w Afryce (pracował tam jako reporter w 2017 roku). Oskarżenia nazwał "kompletną parodią sprawiedliwości i zdrowego rozsądku”.

Safronow opowiadał, że śledczy państwowi wskazywali na jego znajomość z czeskim dziennikarzem, poznanym w Moskwie w 2010 roku. Czech założył później stronę internetową, z którą Safronow współpracował. Jak jednak twierdzi, to, co tam pisał, było oparte na powszechnie dostępnych źródłach.

Zanim zapadł wyrok, petycje w jego sprawie podpisały redakcje serwisów: Meduza, Chołod, Nowaja Gazieta. Europa, Nowaja Gazieta, Dzwonek, Ważne Historie, Wiorstka, Dożd, Bumaga, Mediazona, Nowa Tabka, Służba Wsparcia, Czierta, Takie Rzeczy oraz Moscow Times.

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

(MAC, 06.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.