Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzięki pozostaniu w starym standardzie nadawania TVP zyskuje. TVN i Polsat tracą

Na 26 lipca kanały w nowym systemie mogło odbierać 90,3 proc. gospodarstw z panelu Nielsena (screen: YouTube.com/Archiwum Wiadomości))

Po około miesiącu od ostatnich przełączeń naziemnej telewizji na nowy standard udziały kanałów TVP z multipleksu trzeciego nadal rosną, ale już nie tak mocno jak na początku lipca – wynika z raportu Nielsena, do którego dotarł "Presserwis".

Ostatni etap przełączeń miał miejsce pod koniec czerwca. Dane Nielsena pokazują, że cztery tygodnie po ostatnich przełączeniach w gospodarstwach z telewizją naziemną, objętych zmianą, udziały kanałów TVP z trzeciego multipleksu, m.in. TVP 1 i 2, w grupie ogólnej 4+ wzrosły o 5,2 punktu procentowego (w porównaniu z miesiącem sprzed zmiany). Z kolei udziały kanałów komercyjnych z drugiego MUX, np. Polsatu i TVN, spadły o 6,4 p.p., a tych z pierwszego, jak Eska TV czy TTV, poszły w dół o 0,1 p.p. Udziały stacji z ósmego multipleksu, np. Nowa TV i Zoom TV, pozostały na poziomie sprzed zmiany. Ten multipleks też nie przeszedł na nowy standard, ale nie ma on zasięgu ogólnopolskiego.

Czytaj też: "Fakty" najchętniej oglądanym programem informacyjnym w lipcu

Dla porównania na początku lipca, czyli tydzień po ostatnim przełączeniu, udziały kanałów TVP z MUX 3 wzrosły o 9,4 p.p., komercyjnych z MUX 2 spadły o 10,7 p.p., stacji z MUX 1 poszły w dół o 4,4 p.p., a z MUX 8 wzrosły o 1,9 p.p.

Na 26 lipca kanały w nowym systemie mogło odbierać 90,3 proc. gospodarstw z panelu Nielsena spośród wszystkich z naziemną telewizją cyfrową. Dla porównania 12 lipca było to 88,6 proc., 28 czerwca – 84,5 proc., a 14 czerwca – 79,2 proc.

Z kolei według danych Krajowego Instytutu Mediów poziom przygotowania na nowy standard odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC wśród gospodarstw korzystających tylko z telewizji naziemnej w lipcu wzrósł o trzy punkty procentowe w stosunku do czerwca i wyniósł 72 proc. Natomiast na koniec lipca liczba gospodarstw nieprzygotowanych do odbioru kanałów w nowym standardzie spadła z 1,23 mln do 1,11 mln gospodarstw.

Czytaj też: Jan Pospieszalski wrócił do marki "Warto rozmawiać", ale TVP nie chce z nim współpracować

Kanały TVP z MUX 3 na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego mogą pozostać w starym standardzie do końca 2023 roku. Natomiast główne stacje komercyjne musiały przełączyć się na nowy system, co w efekcie spowodowało spadek ich oglądalności i przychodów z reklam. Nie wszyscy widzowie wymienili bowiem stary sprzęt do odbioru naziemnej telewizji.

Telewizje prywatne zapowiedziały już, że będą domagały się od skarbu państwa rekompensaty za poniesione straty.

Czytaj też: Żakowski w Tok FM zgodził się, że także Agora i Tok FM powinny wyjaśnić zawieszenie Lisa

(MNIE, 12.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.