Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Watchdog apelują do RPO ws. Polska Press

Organizacje apelują do RPO, by odwołał się od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który 7 czerwca oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen (fot. Piotr Molecki/East News)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Sieć Obywatelska Watchdog we wtorek wysłały do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o złożenie apelacji w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press.

Podobnie jak dzień wcześniej, w przypadku pisma Stowarzyszenia Gazet Lokalnych apel dotyczy decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który 7 czerwca oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

"Utrzymanie wyroku miałoby bardzo złe skutki"

Biuro RPO 27 lipca otrzymało uzasadnienie tego wyroku i ma dwa tygodnie na złożenie ewentualnej apelacji.

Czytaj też: TVP przygotowuje kampanię reklamową filmu "Orlęta. Grodno '39"

– W naszej ocenie utrzymanie w mocy wyroku pierwszej instancji miałoby bardzo złe skutki nie tylko w sprawie przejęcia Polska Press przez spółkę Skarbu Państwa, ale także szerzej: w przyszłych sprawach dotyczących transakcji na rynkach medialnych, a także np. w sytuacji, gdy niezależna redakcja lokalna próbowałaby wszcząć postępowanie ze względu na nieuczciwą konkurencję ze strony gazet samorządowych – mówi „Presserwisowi” Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Może się bowiem okazać, że rozpatrujący taką sprawę prezes UOKiK powoła się na uzasadnienie wyroku dotyczącego przejęcia Polska Press przez PKN Orlen oraz uzna, że nie ma tutaj zastosowania zasada pluralizmu mediów – dodaje Siemaszko. Podkreśla, że już sama decyzja UOKiK ws. przejęcia Polska Press przez Orlen jest „zaskakująca”.

Przejęcie Polska Press a pluralizm

– We wcześniejszych decyzjach dotyczących transakcji na rynkach medialnych brano pod uwagę takie wartości jak pluralizm. Argument ten pojawiał się w orzecznictwie także wiele lat temu, gdy Polska Press kupowała inne wydawnictwa regionalne, wzmacniając swoją pozycję na rynku medialnym – zaznacza Siemaszko. Dodaje, że argumenty dotyczące zróżnicowania treści medialnych, czyli pluralizmu, pojawiły się także w uzasadnieniu decyzji prezesa UOKiK z 7 stycznia 2021 roku dotyczącej przejęcia kontroli Agory nad Eurozetem.

Czytaj też: Państwowa Inspekcja Pracy nie potwierdziła zarzutów o mobbing w "Newsweeku". "Moje życie zamieniono w koszmar"

Jak informuje biuro RPO, decyzja w sprawie złożenia ewentualnej apelacji "zostanie podjęta po analizie uzasadnienia” wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.

(MZD, 03.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.